Podczas spotkania dzieci poznają tajniki pracy oryginalnych przedwojennych maszyn drukarskich i otrzymają wydrukowaną tą metodą okładkę książeczki a także dowiedzą się, jak wyglądało życie dzieci w czasie wojny...
15 listopada w niedzielę o godz. 16.00 w Sali Małego Powstańca odbędą się warsztaty plastyczno-drukarskie. Okazją do spotkania jest wznowienie przez Wydawnictwo LTW „Bajeczki o książeczce” – napisanej i pięknie zilustrowanej przez Gwidona Miklaszewskiego, a wydanej pierwotnie w Krakowie w 1944 roku.
Podczas spotkania dzieci poznają tajniki pracy oryginalnych przedwojennych maszyn drukarskich i otrzymają wydrukowaną tą metodą okładkę książeczki a także dowiedzą się, jak wyglądało życie dzieci w czasie wojny oraz jak na przestrzeni lat zmieniały się techniki ilustrowania książeczek dziecięcych. W części warsztatowej uczestnicy dostaną materiały do samodzielnego przygotowania książeczki z wojennymi wierszykami, zagadkami i tekstami pochodzącymi z prasy dziecięcej okresu II wojny światowej, do których wykonają przykładową grafikę pod opieką ilustratorki Zofii Herbich.
Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Obowiązuje REJESTRACJA INTERNETOWA > Czas trwania spotkania: 1,5-2 godz. Warsztaty są przeznaczone dla dzieci w wieku 6-7 lat.
Więcej informacji o reprincie „Bajeczka o książeczce” autorstwa Gwidona Miklaszewskiego >
(…) Długo trwało,
Nim się bractwo pozbierało!
Wtedy wylazł na stół skrzacik
I tak rzekł do swoich braci:
– Bracia skrzaty!
Wy tu sobie zupkę jecie,
A tam w mieście płacze dziecię!
Wy tu jecie pajdy chleba,
A tam Ewie książki trzeba!
Objadacie się wciąż jajkiem,
Zamiast pisać dziecku bajkę!
Ewa w mieście smutna bardzo,
Że poeci tak nią gardzą!
Posłuchajcie! Rączka w rączkę
Zróbmy dla niej piękną książkę! (…)
fragment z „Bajeczki o książeczce” Gwidona Miklaszewskiego