Od 7 lipca zapraszamy do Fotoplastikonu Warszawskiego na wystawę zdjęć dzisiejszej Warszawy wykonanych z budowlanego podnośnika z wysokości 10 piętra przez Pawła Lorocha. Dzięki jego fotografiom z wysokości będzie można...
Muzeum Powstania Warszawskiego poprzez swoją działalność stara się wciąż odkrywać Warszawę na nowo. Miejscem, które dostarcza wielu inspiracji jest Fotoplastikon Warszawskim, którym Muzeum opiekuje się od 2008 roku. W tym tajemniczym miejscu można zaprezentować różne oryginalne i nietypowe oblicza miasta w trójwymiarze. Jednym z takich obrazów stolicy jest właśnie wystawa Warszawskie uniesienia. To zestaw trójwymiarowych zdjęć Warszawy wykonanych z wysokości 10 pietra. Poza ścisłym centrum stolica jest miastem nisko zabudowanym i nie ma możliwości zobaczenia wielu wyjątkowych miejsc z góry. Dlatego też Paweł Loroch postanowił wspiąć się ponad niską zabudowę stolicy. Dzięki jego fotografiom z wysokości będzie można zobaczyć z góry m.in. Ogród Krasińskich, pl. Grzybowski, pl. Trzech Krzyży i wiele innych miejsc w całej Warszawie. Znany dziennikarz, kucharz i fotograf udał się z podnośnikiem do niemal każdej dzielnicy Warszawy. W przyszłym roku zostanie również wydany album zawierający fotografie zarówno mono- jak i stereoskopowe.
Paweł Loroch jest dziennikarzem, fotografem i warszawiakiem od urodzenia, który wciąż odkrywa to miasto na nowo. Od 2004 roku prowadzi blog: trzaskprask.blog.pl, w którym przedstawia swoje fotografie stolicy. Paweł Loroch to również podróżnik i pisarz kulinarny, autor książek „Dania na piątki” czy „Śniadania ze snów”, mający w swoim dorobku między innymi programy takie jak: „Gastrofaza” (Antyradio), „Czułe Dranie” (talk show na TV4), czy „Pytanie na śniadanie” (TVP2). Współpracę z Pawłem Lorochem podjęliśmy już w listopadzie 2010 roku, kiedy to poprowadził warsztaty kulinarne dla dzieci organizowane w ramach Festiwalu Warszawskiego „Niewinni Czarodzieje”, za który Muzeum dostało główną nagrodę WDECHY 2010 w kategorii „Wydarzenie roku”. Fotoplastikon w al. Jerozolimskich 51 jest unikalny – powstał na początku XX w. i z przerwami działał przez całe stulecie. W swoich zbiorach posiada już ponad 5000 unikalnych stereoskopowych fotografii ułożonych blisko w 100 kolekcji, przedstawiających niemal wszystkie zakątki świata. Czynny od wtorku do niedzieli w godz. 10.00 - 18.00. W każdą niedzielę, prezentowana jest dawna Warszawa.