Zapraszamy na spotkanie z cyklu "Kiedy myślę Warszawa –warszawskie sagi rodzinne" pt. „Elżbieta Korompay ps. Grażyna – opowieść o węgierskiej rodzinie żyjącej i walczącej w Polsce”. Wtorek, 28.05, godz. 18.00...
Zapraszamy na spotkanie z cyklu "Kiedy myślę Warszawa –warszawskie sagi rodzinne" pt. „Elżbieta Korompay ps. Grażyna – opowieść o węgierskiej rodzinie żyjącej i walczącej w Polsce”. Wykład ilustrowany przeźroczami i wspomnieniami m.in. Teresy Bojarskiej zawartymi w Książce „Twierdza przy Czerniakowskiej”. Spotkanie poprowadzi Joanna Bojarska. Wtorek, 28.05, godz. 18.00. MPW, Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego, wstęp wolny.
Korompayówna Elżbieta (1921-1943), "Grażyna", łączniczka w komórce wywiadowczej WW-72 w II Oddziale KG ZWZ-AK, studentka. Jej ojciec - Emanuel Aladar Korompay był Węgrem, oficerem armii austriackiej. Matkę Elżbiety - Mieczysławę Grabasównę, poznał i poslubił w czasie I wojny światowej. W 1918 r. przyjął obywatelstwo polskie i jako ochotnik wziął udział w wojnie 1920 r. Służył potem zawodowo w WP i w randze kapitana przeszedł do rezerwy. Rodzina przeniosła się wówczas z Przemyśla do Warszawy. Elżbieta pobierała nauki w gimnazjum ss. nazaretanek. W trakcie okupacji kontynuowała naukę na tajnych kompletach i wstąpiła do ZWZ. Aresztowana 9 stycznia 1943 r. W nocy z 12 na 13 stycznia zażywa truciznę.