Muzeum Powstania Warszawskiego i Instytut Stefana Starzyńskiego serdecznie zapraszają na premierę „Warszawskiego przewodnika wiślanego” autorstwa Dariusza Bartoszewicza. Rozmowę na temat Wisły i jej przyszłości poprowadzi autor książki, varsavianista i dziennikarz Dariusz Bartoszewicz.
W spotkaniu udział wezmą: Małgorzata Dembowska – architektka z pracowni WXCA, Dorota Rudawa – architektka krajobrazu z biura RS Architektura Krajobrazu oraz Maksymilian Rigamonti – fotograf. Dyskusję wzbogacą zdjęcia Jacka Marczewskiego – fotoreportera „Gazety Wyborczej” i miłośnika tradycyjnej żeglugi wiślanej.
Nie kochać jej to grzech. Jest piękna i tajemnicza. Bywa nieobliczalna. Potrafi ostro zalać. Czasem przybiera szaro-nudną postać. W słońcu przestaje być Kopciuszkiem. Ma humory. Potrafi pieścić wszystkie zmysły: piaskiem, szumem, ciepłem, zapachem. Rajsko, a nie ziemsko. Kusi. Bez niej nie ma Warszawy, jej dwóch tak odmiennych twarzy – wysokiego brzegu i tego płaskiego, w łęgach, po praskiej stronie. Jest demokratyczna, otwarta i dostępna dla wszystkich, nie tylko ludzi – tak pisze Dariusz Bartoszewicz we wstępie do nowej publikacji Muzeum Powstania warszawskiego i Instytutu Stefana Starzyńskiego, w „Warszawskim przewodniku wiślanym”.
Książka została przygotowana dla wszystkich, którzy chcą poznawać i odkrywać tereny warszawskiego odcinka Wisły. Opowiada o historii, architekturze i przyrodzie; wspomina filmy, literaturę i dzieła sztuki, w których pojawia się rzeka; pokazuje w jaki sposób i gdzie aktywnie spędzać czas nad Wisłą. W przewodniku znajdziemy unikatowe fotografie archiwalne oraz wizualizacje przyszłych inwestycji zaplanowanych nad rzeką. Opisywane miejsca układają się w trasy spacerowe i rowerowe. Zapraszamy do odkrywania stolicy z „Warszawskim przewodnikiem wiślanym”!
Dariusz Bartoszewicz – varsavianista, wieloletni dziennikarz „Gazety Wyborczej” publikujący teksty o stolicy, autor dwóch tomów Spacerownika warszawskiego (z Jerzym S. Majewskim i Tomaszem Urzykowskim), a także Spacerownika po Centrum Nauki Kopernik (z Piotrem Cieślińskim). Jego artykuły zdobyły nagrody Izby Architektów RP, Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz Fundacji im. Stefana Batorego. Główny specjalista w Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy.
8.12 sobota
godz. 14.00
Miejsce: Bar Miejsce, ul. Zaruskiego 1
Wstęp wolny