Akcja muzyczna z udziałem Orkiestry Warszawy organizowana przez Muzeum Powstania w ramach obchodów 68. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego pt. „Warszawiacy śpiewają (nie)ZAKAZANE PIOSENKI” to inicjatywa...
Akcja muzyczna z udziałem Orkiestry Warszawy organizowana przez Muzeum Powstania w ramach obchodów 68. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego pt. „Warszawiacy śpiewają (nie)ZAKAZANE PIOSENKI” to inicjatywa nie tylko Muzeum Powstania Warszawskiego, ale i samych mieszkańców Warszawy, umożliwiająca aktywne uczczenie pamięci Powstańców Warszawskich. 1 sierpnia, godz. 20:30, Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Pomysł na tego typu interaktywną akcję muzyczną jest odpowiedzią na przesycenie świąt narodowych oficjalnymi, sztywnymi obchodami oraz widocznym zainteresowaniem piosenką powstańczą i szeroko rozumianym „repertuarem warszawskim” wśród mieszkańców stolicy, które przejawia się m.in. dużą liczbą sprzedanych egzemplarzy publikacji „Mój śpiewnik powstańczy” oraz „Śpiewnik dawnej Warszawy”.
Wydarzenie co roku ma miejsce 1 sierpnia na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, gromadzi rodziny z dziećmi, studentów, starszych mieszkańców stolicy oraz wszystkich, zainteresowanych historią Warszawy, którzy, dzięki rozdawanym śpiewnikom, mogą wspólnie śpiewać piosenki powstańcze. Gośćmi szczególnie ważnymi są sami Powstańcy, którzy siedząc przy scenie nadają ton chórowi stworzonemu przez warszawiaków. W tym roku ciesząca się ogromnym zainteresowaniem (w pierwszych latach gromadziła kolejno 1 000, 3 000, 5 000 osób, a od trzech lat bierze w niej udział ponad 14 000 uczestników) akcja odbędzie się już po raz szósty.
Specjalnie przygotowane na akcję „Warszawiacy śpiewają (nie)ZAKAZANE PIOSENKI”, rozdawane przed koncertem śpiewniki są opatrzone planszami komiksowymi z antologii wydanej przez Muzeum pt. „Morowe Panny”. Śpiewniki i telebimy wyświetlające teksty (rozstawione po obu stronach sceny) ułatwi zebranym wspólne śpiewanie. Dodatkowo całość urozmaici film – kompilacja fragmentów wywiadów z Powstańcami na temat koncertów i piosenek śpiewanych w czasie Powstania Warszawskiego.
Za oprawę muzyczną już od sześciu lat odpowiada Weronika Grozdew Kołacińska – wokalistka, dr etnomuzykologii, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego (Instytut Muzykologii), współtworząca projekty muzyczne na pograniczu stylów i kultur, współpracująca m.in. z zespołami Swoją Drogą, Village Kollektiv czy Lao Che. Trzy lata temu dołączył do niej Andrzej Borzym – dyrygent, kompozytor i aranżer, absolwent Warszawskiej Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie, kierujący kwartetem wokalnym - zespołem Muzyki Dawnej Tempus. Razem z Rafałem Grozdewem oraz kilkunastoosobowym zespołem wokalno-instrumentalnym, pod nazwą Orkiestra Warszawy, wykonają znane pieśni powstańcze.
W czasie oczekiwania na wspólne muzykowanie z Orkiestrą Warszawy, o godzinie 20:00 przy wejściach na Plac Piłsudskiego będzie można posłuchać niezapomnianych warszawskich utworów wykonywanych przez czterech kataryniarzy.
Imprezy towarzyszące:
Muzeum, w szóstą rocznicę spotkania, zaprosiło do współpracy także dzielnice Warszawy oraz podwarszawskie miejscowości. Zorganizowane na mniejszą skalę akcje muzyczne „Śpiewamy (nie)ZAKAZANE PIOSENKI” odbędą się na Bemowie, w Mińsku Mazowieckim i w Halinowie.