Warszawa. Urbanistyczna tożsamość miasta. Wykłady Krzysztofa Domaradzkiego.

Zapraszamy na dwa grudniowe wykłady architektoniczne Krzysztofa Domaradzkiego, architekta i urbanisty, autora zrealizowanej koncepcji przebudowy ulic Nowy Świat...

Zapraszamy na dwa grudniowe wykłady architektoniczne Krzysztofa Domaradzkiego, architekta i urbanisty, autora zrealizowanej koncepcji przebudowy ulic Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście.

Pierwszy wykład:

10 grudnia, godz. 18.30, Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego

„Antoni Jawornicki – architekt i urbanista. Projektant Warszawy w XX – leciu międzywojennym”

Opis:
Antoni Jawornicki (1886 - 1950) był jednym z tych architektów, którzy tworzyli przedwojenną Warszawę. W swoich projektach łączył kulturę malarską z rozumieniem przestrzeni miasta oraz pragmatyzmem realizacyjnym. Zajmował się zarówno urbanistyką, jak i architekturą, lecz mimo znacznych osiągnięć pozostał postacią mało znaną. Jego bogata twórczość obejmuje kilka nurtów - od stylu narodowego i klasycyzmu do architektury nowoczesnej. Do najważniejszych prac urbanistycznych Jawornickiego należą plany regulacyjne: Żoliborza, rejonu pl. Na Rozdrożu, placów Piłsudskiego,Weteranów i Teatralnego, a także zrealizowane projekty miast ogrodów: Podkowy Leśnej i Kolumny pod Łodzią. Pozostawił po sobie również szereg znaczących budynków.

Drugi wykład:

18 grudnia, godz. 18.30, Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego
„Przestrzeń publiczna Warszawy”

Ulice i place tworzą obraz współczesnej Warszawy i stanowią jednocześnie zapis jej burzliwej historii. Przestrzeń publiczna Warszawy zmieniała się w ciągu wieków ,wiemy jaka jest dzisiaj natomiast pytanie jaka powinna być w przyszłości wciąż pozostaje aktualne.


O współczesnej przestrzeni Warszawy opowie Krzysztof Domaradzki – architekt i urbanista, wykładowca Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, autor m.in. koncepcji zagospodarowania Nowego Światu i Krakowskiego Przedmieścia.  

Zobacz także

Nasz newsletter