Zapraszamy serdecznie na kończące w tym roku akademickim cykl „Warszawa- miasto dwóch powstań” spotkanie o „Żydokomunie”, 28 czerwca (czwartek), godz. 18.30, w Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego. WSTĘP WOLNY...
Zapraszamy serdecznie na kończące w tym roku akademickim cykl „Warszawa- miasto dwóch powstań” spotkanie o „Żydokomunie”, 28 czerwca (czwartek), godz. 18.30, w Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego. WSTĘP WOLNY.
Czy „Żydokomuna” istniała? Czy jest to tylko mit i stereotyp? Jak wyglądały wielowymiarowe relacje Żydów z ideologią komunistyczna i czym były one warunkowane- jaka była ich geneza i jakie konsekwencje przyniosły? Jak możemy je oceniać, dziś, z perspektywy czasów pokoju?
Niedawno wyszła głośna książką Pawła śpiewaka o tytule „Żydokomuna”. Wzbudziła ona skrajne emocje- od zachwytów nad „wnikliwością i odwagą przedstawionych w niej tez”; po oskarżenia o plagiat i elementarnego warsztatu historycznego. W naszej dyskusji, wychodząc od konkretnych tez przedstawionych we wspomnianej pozycji postaramy się rozszerzyć dyskusję- zastanawiając się w ogóle nad relacją żydzi- lewica w polskiej historii.
Organizatorzy: Muzeum Powstania Warszawskiego i Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego
Gośćmi będą - Piotr Gontarczyk (IPN), Piotr Zaremba (Uważam Rze) oraz Mikołaj Mirowski (Żydowska Ogólnopolska Organizacja młodzieżowa; Liberte!).