Zapomniani Sprawiedliwi. Ratowali Żydów, ryzykując nie tylko swoje życie, ale i swojej rodziny. W Polsce, w przeciwieństwie np. do okupowanych krajów zachodu, za ukrywanie Żydów nie groziła grzywna, ale...
Zapomniani Sprawiedliwi. Ratowali Żydów, ryzykując nie tylko swoje życie, ale i swojej rodziny. W Polsce, w przeciwieństwie np. do okupowanych krajów zachodu, za ukrywanie Żydów nie groziła grzywna, ale egzekucja całej rodziny. Dziś Sprawiedliwi, jeśli jeszcze żyją, czują się zapomniani. Dziś ich miejsce zajęła pamięć o szmalcownikach. To na badanie tego fenomenu idą potężne granty, to szmalcownictwo interesuje większość historyków.
Sprawiedliwych nie ma - ani dla polskiej nauki, ani dla polskiego państwa. Ani dla polskich Żydów. Czy naprawdę chcemy, by o polskich sprawiedliwcyh zapomnianno, by zamiast ich pomnika, stanął w polskiej nauce monument upamiętniający Szmalcownika i jego hańbę? Czemu tak się stało; czy ta diagnoza jest słuszna, jeśli tak - co doprowadziło do tego stanu rzecz i jak zmienić tę sytuację - porozmawiają historycy, i publicyści:
dr Magdalena Gawin - historyk i eseistka, mieszka w Warszawie, pracuje w Instytucie Historii PAN Joanna Król - pracownik Muzeum Historii Żydów Polskich Piotr Zaremba - publicysta tygodnika "W Sieci"
Prowadzenie: David Wildstein - publicysta, zastępca redaktora naczelnego kwartalnika Fronda; dr Mikołaj Mirowski - historyk, publicysta, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana
22.11.2013, piątek, godz. 18:00, wstęp wolny.
UWAGA: spotkanie odbędzie się wyjątkowo w Bibliotece Muzeum Powstania Warszawskiego.