Poniższe zadania zostały stworzone z myślą o lekcjach dla najmłodszych uczniów. Celem zajęć jest przekazanie dzieciom najważniejszych informacji i zapoznanie ich z podstawowymi terminami dotyczącymi II wojny światowej oraz Powstania Warszawskiego. Ważne jest także rozwijanie postaw patriotycznych, równie istotna jest refleksja na temat potrzeby pomocy drugiemu człowiekowi.
Pakiet zawiera ogólne wprowadzenie do lekcji o Powstaniu Warszawskim oraz rozwinięcia tematyczne (opisy przebiegu konkretnych zajęć) wraz z materiałami pomocniczymi (zadania i karty pracy). Wprowadzenie łączy się z każdym rozwinięciem tematycznym w spójną całość. Zaleca się korzystanie z wprowadzenia przed lekcją poświęconą konkretnemu tematowi lub na początku cyklu kilku lekcji. Konkretne tematy można omawiać w dowolnej kolejności.
Rozmowa z najmłodszymi o wojnie wymaga odpowiedniego wyczucia dydaktycznego. Osoba przygotowująca zajęcia powinna zwrócić uwagę na fakt, że dzieci – w zależności od wieku, wrażliwości i osobistych przeżyć – mogą doświadczać różnych emocji i różnie reagować na przedstawiane treści. Trzeba zatem przede wszystkim zadbać o komfort podczas omawiania konkretnego tematu, nie należy „straszyć” uczniów, ani dążyć do wywołania czy eskalacji trudnych emocji. Powinno się odpowiadać na zadawane pytania zgodnie z prawdą, bez banalizowania treści, jednocześnie jednak chronić dzieci przed najtrudniejszymi elementami tej historii, na których poznawanie przyjdzie czas w przyszłości.
W materiałach wykorzystano rysunki autorstwa Oli Woldańskiej-Płocińskiej. Zadania pochodzą z publikacji „Chwaty. Kolorowanki, łamigłówki i inne zadania o powstańczej Warszawie”, do nabycia w Muzeum Powstania Warszawskiego oraz na sklep.1944.pl
1. Lekcja początkowa o Powstaniu Warszawskim
2. Godzina W