Po długiej i ciężkiej chorobie 10 maja 2004 r. zmarł Stanisław Kopf, dziennikarz, artysta grafik i miłośnik historii najnowszej. Uczestnik Powstania Warszawskiego VIII Zgrupowania UNIA - KRYBAR ps. Malarz. Żołnierz Armii Krajowej i Polskich
Po długiej i ciężkiej chorobie 10 maja 2004 r. zmarł Stanisław Kopf, dziennikarz, artysta grafik i miłośnik historii najnowszej. Uczestnik Powstania Warszawskiego VIII Zgrupowania UNIA - KRYBAR ps. Malarz. Żołnierz Armii Krajowej i Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie..
Redaktor graficzny w różnych czasopismach i wydawnictwach. Był autorem książek, albumów fotograficznych o latach okupacji i Powstania Warszawskiego. Był również scenarzystą wielu wystaw. Jego wystawa o Powstaniu Warszawskim w ruinach fabryki Norblina w 1982 r. ściągała przez pięć miesięcy tłumy i do dziś jest wspominana. Moje pokolenie z Jego książek, albumów i wystaw czerpało wiedzę o naszej historii najnowszej. Książki Jego cieszą się najwyższym uznaniem polskiej wspólnoty wychodźczej i są poszukiwane i przechowywane w wielu domach dla następnych pokoleń. Istniała opinia, iż nie ma w Polsce niczego takiego, co dałoby się porównać z Jego pracami. Nie potrafił żyć bez "tematu na całe życie" (film o życiu i twórczości Stanisława Kopfa zrobiony dla Telewizji Edukacyjnej). Już ciężko chory napisał przy naszej pomocy jeszcze trzy książki z serii "Warszawskie Termopile". Z tej serii książka "Muzy tamtych dni" została wyróżniona w 1998 r. jako Varsaviana Roku, zaś w roku 2003 nagrodą Klio wyróżniono książkę "Powstańcy warszawscy w obozach jenieckich".
Był dla mnie przez 18 lat Przyjacielem najlepszym z najlepszych. Szczycę się Jego przyjaźnią i cieszę się, że mogłam być Mu pomocna w Jego pracach.
Dla moich koleżanek i kolegów oraz najmłodszego pokolenia w mojej rodzinie był wspaniałym rozmówcą, opowiadając o tamtych dniach. Toteż gdy był w potrzebie, wszyscy wspierali Go w różny sposób. Za co, będąc najbliżej Niego, serdecznie dziękuję.
Szczególne podziękowania przekazuję ośrodkowi dializ w Międzylesiu, gdzie, jak mawiał, zamiast pielęgniarek "fruwają anioły". Pacjentowi tego ośrodka panu Stanisławowi Rostowskiemu najgorętsze Bóg zapłać za niespotykaną chęć pomocy. Dziękuję również panu Karolowi Kłosiewiczowi za Jego serdeczną pomoc, bez której nie poradziłabym sobie w trudach dnia codziennego. Dziękuję pani dr Barbarze Klimaszewskiej z przychodni przy ul. Kickiego, która interesowała się Jego stanem zdrowia, przychodząc bez wzywania. Osobne podziękowania składam pani dr Halinie Jankowskiej, dzięki której mogłam pomagać choremu.
Stanisław Kopf był odznaczony Krzyżem Walecznych, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Partyzanckim, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Krzyżem Armii Krajowej, Medalem Wojska Polskiego (trzykrotnie) oraz innymi odznaczeniami i odznakami. 31 lipca 2003 r. prezydent Warszawy Lech Kaczyński przesłał Mu akt nominacyjny do Rady Honorowej Budowy Muzeum Powstania Warszawskiego. Również tego dnia otrzymał Medal za Zasługi dla Miasta Stołecznego Warszawy. Ogromnie przeżywał to, że nie może włączyć się do prac budowy Muzeum.
I widział Bóg Jego zmęczenie
Więc gdy lekarstwa znikąd nie było już
Objął Go swoim ramieniem
I szepnął: "Zostań tu".
Więc trzymaj Go, Panie, w ramionach swych
Obdarzaj Go łaską swą
Wynagrodź Mu wielkie cierpienie
I całe niesprawiedliwe zło.
Żegnamy Go z ogromnym żalem i bólem.
ANNA BAKINOWSKA WRAZ Z RODZINĄ Z BRWINOWA I PRZYJACIELE
SZS