"Sierpniowe dziewczęta'44" - premiera.

Wydawnictwo Trio oraz Muzeum Powstania Warszawskiego serdecznie zapraszają na wieczór autorski połączony z prezentacją książki Patrycji Bukalskiej "Sierpniowe dziewczęta’44". Spotkanie odbędzie się 24 września...

Wydawnictwo Trio oraz Muzeum Powstania Warszawskiego serdecznie zapraszają na wieczór autorski połączony z prezentacją książki Patrycji Bukalskiej "Sierpniowe dziewczęta’44". Spotkanie odbędzie się 24 września (wtorek) 2013 roku o godzinie 17.00 w Sali pod Liberatorem. Wstęp wolny.


W programie:

Możliwość spotkania z bohaterkami książki Prezentacja fragmentu filmu o Powstaniu Warszawskim Recytacja wierszy w wykonaniu młodzieży z Teatru Muzycznego Łazienki

Spotkanie poprowadzi Jacek Borkowicz.

"Sierpniowe dziewczęta'44" to nietuzinkowe opowieści uczestniczek Powstania Warszawskiego m.in. Krystyny Zachwatowicz-Wajdy, Aliny Janowskiej, które pozwalają zobaczyć te wydarzenia z zupełnie innej perspektywy. Dziewczęta, które poszły do Powstania w letnich sukienkach i sandałkach opowiadają o tym co działo się w sierpniu 1944 roku i później. Jak radziły sobie z zagrożeniami wojennymi, rannymi, iem leków i jedzenia, niemożnością umycia się i zmiany ubrania oraz zmęczeniem i iem snu. Kobiety choć ryzykowały tak samo, jak ich koledzy i często płaciły tę samą cenę, to jednak pamiętają Powstanie inaczej. Warto posłuchać ich głosu.

Książka składa się z opowieści 21 uczestniczek Powstania Warszawskiego. Miały zwykle 17, 18 lat, czasem mniej. Łączniczki, sanitariuszki, po prostu żołnierze. Czasem walczyły na pierwszej linii, czasem wykonywały szarą pracę na tyłach: gotowały, prały, opatrywały rannych. Bez nich Powstanie nie byłoby możliwe. W książce „Sierpniowe dziewczęta’44” mówią o walce, smaku wolności, miłości, śmierci i marzeniach. Mówią i pamiętają inaczej niż ich koledzy. Patrycja Bukalska zapisując ich wspomnienia pokazała Powstanie z nieznanej, kobiecej strony.

Dodatkowym atutem książki są fotografie, które udostępniło Muzeum Powstania Warszawskiego oraz te niepublikowane nigdzie ze zbiorów prywatnych bohaterek pokazujące je w różnych sytuacjach. Dzięki tej książce czytelnicy będą mieli okazję poznać bliżej szarą i mało znaną codzienną rzeczywistość powstańczego zrywu Warszawiaków w sierpniu 1944 r. Są w niej też opowieści o ewakuacji kanałami. Książka ta może zaciekawić przede wszystkim osoby zainteresowane Powstaniem Warszawskim, a szczególnie udziałem w nim kobiet i varsavianistów, ale także młodzież, która coraz bardziej interesuje się tymi wydarzeniami.

Patrycja Bukalska (ur. 1972) jest dziennikarką „Tygodnika Powszechnego”. Od lat zajmuje się historią, przeprowadziła szereg wywiadów dla Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego Jej debiutancka książka Rysiek z Kedywu. Niezwykłe losy Stanisława Aronsona wydana w 2009 r. znalazła się w finale konkursu na Książkę Historyczną Roku w kategorii „Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku”.

Zobacz także

Nasz newsletter