Misja upamiętniania bohaterów wydarzeń 1944 roku oznacza dla Muzeum Powstania Warszawskiego m.in. renowacje mogił Powstańców Warszawskich.
Do końca 2018 roku Muzeum Powstania Warszawskiego wyremontowało 138 powstańczych mogił. Owe miejsca pochówku często były w bardzo złym stanie technicznym. Widać było, że od dawna nikt się tymi nagrobkami nie opiekował. Najwięcej mogił powstańczych wyremontowaliśmy na cmentarzu Wojskowym na Powązkach (kwatery A22, A23, A25, A27), ponadto na cmentarzu Powązkowskim (tzw. Stare Powązki), a także na cmentarzu Bródnowskim i na Służewiu.
Pracownicy Muzeum sami odnajdują zaniedbane nagrobki, informacje o takich miejscach zgłaszają nam też warszawiacy. Sukcesywnie staramy się remontować zniszczone groby powstańcze. Renowacje są finansowane ze środków uzyskanych ze zbiórek publicznych. Co więcej, na specjalnym koncie (Alior Bank SA, nr konta: 32 2490 0005 0000 4600 1926 4244) gromadzone są wpłaty od darczyńców na rzecz remontowania miejsc pochówku Powstańców Warszawskich.
Mogiły poddawane renowacji wykonywane są według projektu artysty rzeźbiarza Dariusza Kowalskiego – są to szare betonowe krzyże, na których umieszczono tabliczki z symbolem Polski Walczącej z czerwonego piaskowca oraz tabliczki epitafijne z piaskowca szydłowieckiego.
W 2018 roku Muzeum przeprowadziło renowację 15 grobów powstańczych, w których pochowani zostali:
Renowacja kwatery B-8 na Powązkach Wojskowych
W odpowiedzi na prośby środowisk kombatanckich batalionów „Gozdawa” i „Chrobry I” w 2017 roku zrodził się pomysł przeprowadzenia rewitalizacji kwatery B-8 na Powązkach Wojskowych, gdzie pochowani są Powstańcy, którzy zginęli podczas walk na Starym Mieście. W przeważającej większości są to groby żołnierzy Zgrupowania „Kuba-Sosna”, w tym batalionów „Gozdawa” oraz „Chrobry I”. Tzw. mieczokrzyże były w bardzo złym stanie – napisów często nie można było odczytać, a stan techniczny nagrobków pozostawiał wiele do życzenia.
Muzeum Powstania Warszawskiego wspólnie z wojewodą mazowieckim, który opiekuje się tymi grobami wojennymi, w latach 2017–2018 przeprowadziło renowację całej kwatery B-8, czyli 366 grobów powstańczych (w 2017 roku – 82, w 2018 roku – 284). Renowację sfinansował wojewoda mazowiecki.
Renowacja grobu rodzinnego gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego
Obecnie Muzeum Powstania Warszawskiego zajmuje się renowacją grobu rodzinnego zmarłego w 2018 roku gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego, prezesa Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawskich. Zgodnie z harmonogramem nagrobek został zdemontowany i przewieziony do pracowni kamieniarskiej.