Muzeum Powstania Warszawskiego nadrabia zaległości. chce uzupełnić ekspozycję o pamiątki z prawobrzeżnej stolicy. Historycy liczą na naszych Czytelników! Od otwarcia muzeum w 2004 roku kombatanci narzekali, że wystawa pokazująca walczącą
Muzeum Powstania Warszawskiego nadrabia zaległości. chce uzupełnić ekspozycję o pamiątki z prawobrzeżnej stolicy. Historycy liczą na naszych Czytelników! Od otwarcia muzeum w 2004 roku kombatanci narzekali, że wystawa pokazująca walczącą Warszawę podczas Powstania przemilcza to, co działo się na Pradze. .
Jak zapewnia Anna Kotonowicz, rzecznik Muzeum Powstania Warszawskiego, nie było to działanie celowe. - Po prostu podczas przeprowadzanych przez nas zbiórek pamiątek dotarło do nas bardzo mało przedmiotów związanych z watkami na Pradze. Zwyczajnie nie było z czego zrobić wystawy — tłumaczy rzecznik MPW. Teraz jest szansa, że to się zmieni, o ile tym razem dopiszą warszawiacy. Zbiórka odbędzie się w sobotę i niedzielę w godz. 12-16w dwóch urzędach na Pradze-Północ (ul. Kłopotowskiego 15) i na Targówku (ul. Kondratowicza 20).
Dodatkowo dla wszystkich, którzy nie będą mogli przynieść przedmiotów z Powstania na Pradze w weekend, pracownicy muzeum czekać będą od poniedziałku do piątku w Urzędzie Dzielnicy Praga-Poludnie (ul. Grochowska 274). Ten punkt czynny będzie w godzinach urzędowania, czyli od godz. 10 do 18 w poniedziałek i od 8 do 16 w pozostałe dni. Organizatorzy czekają na zdjęcia, biało-czerwone opaski, przedmioty codziennego użytku. Można je oddać lub wypożyczyć. Powstanie na prawobrzeżnej stronie miasta nie jest tak znane jak na Woli, Mokotowie czy Starówce, a to dlatego, że szybko upadło. Trwało od 1 do 6 sierpnia.
Jednak powstańcy odnieśli sukcesy: zajęli dyrekcję kolei przy ul. Targowej (ten budynek istnieje do dziś), praską PAST-ę przy ul. Brzeskiej (nie istnieje) oraz mennicę przy ul. Markowskiej (już nie działa). Do dziś w wielu tych miejscach można znaleźć tablice upamiętniające te wydarzenia. Zryw po praskiej stronie Wisły upadł ze względu na amunicji. Część powstańców przedostała się przez rzekę do Śródmieścia, gdzie dalej uczestniczyła w walkach. Jednak ludność cywilna również zapłaciła za Powstanie. Niemcy masowo rozstrzeliwali mieszkańców. Pozostałych wywozili do Rzeszy na roboty lub do obozów koncentracyjnych.
Życie Warszawy Warszawa (12-05-2007)