2 września, w 64. rocznicę ewakuacji Starego Miasta kanałami do Śródmieścia Muzeum Powstania Warszawskiego zorganizowało dla swoich przewodników przejście przedwojennym kanałem.
2 września, w 64. rocznicę ewakuacji Starego Miasta kanałami do Śródmieścia Muzeum Powstania Warszawskiego zorganizowało dla swoich przewodników przejście przedwojennym kanałem..
Spotkanie rozpoczęło się na Pl. Krasińskich przy historycznym włazie, a przewodników Muzeum oraz grupę rekonstrukcyjną „Parasol” kanałem poprowadzili pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Wysokość przedwojennego kanału w niektórych odcinkach wynosiła 80-90cm.
Krótka historia ewakuacji Starego Miasta.
Po nieudanej próbie przebicia drogi do Śródmieścia w nocy z 31 sierpnia na 1 września (przebiło się tylko 58 żołnierzy batalonu Zośka), dowódca Grupy Północ płk Wachnowski wydał rozkaz wycofania żołnierzy Starówki kanałem z pl.Krasińskich do ul. Wareckiej. Operacja ewakuacji rozpoczeła się w godzinach popołudniowych 1 września i w pierwszej kolejności ewakuowano rannych, którzy mogli chodzić i część personelu medycznego. W następnej kolejności do kanału zeszli nieuzbrojeni żołnierze, oddziały gospodarcze i jeńcy. Grupa ta liczyła około 3000 osób. W drugiej kolejności, w nocy 2 września wycofano kanałem na Śródmieście około 1500 żołnierzy z bronią i amunicją. Ostatnie oddziały osłonowe schodziły do kanału o godzinie 9.00 rano, 2 września. Właz kanału na pl. Krasińskich był cały czas pod ostrzałem niemców z ciężkiej broni maszynowej i z granatników. Wejście było chronione przez małą barykadę z płyt chodnikowych mniej więcej do wysokości uda. Operacja ewakuacji kanałami Starówki była wydarzeniem bez precedensu w historii minionej wojny i zakończyła się pełnym powodzeniem. Gen. von Dem Bach przyznał podczas podpisywania aktu kapitulacji powstania w Ożarowie, iż "zniknięcie" obrońców starego miasta było dla Niemców ogromnym zaskoczeniem.