Zakończył się pierwszy etap VI edycji Nagrody im. Jana Rodowicza „Anody”. W tym roku otrzymaliśmy rekordową liczbę 136 zgłoszeń. Kapituła wybrała nominowanych, spośród których zostaną wyłonieni laureaci. Poznamy ich na uroczystej gali, która odbędzie się 5 marca.
Do Kategorii WYJĄTKOWY CZYN zostało zgłoszonych 15 kandydatów, w kategorii CAŁOKSZTAŁT DOKONAŃ I POSTAWA ŻYCIOWA STANOWIĄCA WZÓR DO NAŚLADOWANIA DLA MŁODYCH POKOLEŃ otrzymaliśmy 50 zgłoszeń.
Najliczniej reprezentowana (71 zgłoszeń) jest jednak trzecia kategoria, ustanowiona po raz pierwszy: DZIEŁO/INICJATYWA/POSTAWA SPOŁECZNA STANOWIĄCA WZÓR DO NAŚLADOWANIA, umożliwiająca wyróżnienie osób o wyjątkowej inicjatywie i energii życiowej.
Dziękujemy wszystkim zgłaszającym i gratulujemy wszystkim zgłoszonym.
Członkowie Kapituły Nagrody wyłonili po 5 kandydatów w każdej kategorii, którzy otrzymali NOMINACJĘ do Nagrody im. Jana Rodowicza „Anody” . Oto oni:
ojciec Edward Konkol – pomysłodawca i twórca Stowarzyszenia Pomocy Rodzinie „Droga” w Białymstoku. Stowarzyszenie od 1991 roku powołało do życia sześć ośrodków pomocy dla dzieci i młodzieży z rodzin ubogich, dysfunkcyjnych, wielodzietnych oraz dla osób zagrożonych patologią społeczną.
Józef Musioł – sędzia Sądu Najwyższego w stanie spoczynku; autor kilkudziesięciu książek, głównie o historii Śląska, założyciel i od 1988 roku prezes Towarzystwa Przyjaciół Śląska w Warszawie; członek Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Powstania Warszawskiego.
Kazimierz Pleśniak – wieloletni działacz harcerski i pedagog z Legnicy; prezes legnickiego oddziału Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, będącego największym oddziałem w Polsce i skupiającego 3 tys. członków; inicjator i pomysłodawca wielu imprez i konkursów, które na stałe wpisały się w kulturalny kalendarz miasta.
Joanna Puzyna-Krupska – psycholog z Grodziska Mazowieckiego, matka siedmiorga dzieci; prezes powstałego w 2007 roku Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus”. Stowarzyszenie liczy ponad 5,5 tys. członków, zrzeszając rodziny wielodzietne z całej Polski.
Krystyna Stopczyńska – lekarz psychiatra. 60 lat temu założyła drużynę harcerską w Liceum Ogólnokształcącym im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie. Od 13 lat jako lekarz wolontariusz pracuje w Przychodni Zdrowia dla Osób Bezdomnych prowadzonej przez Stowarzyszenie Lekarze Nadziei.
Bartłomiej Banachowicz – uczeń pierwszej klasy w VIII Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od kilku lat angażuje się w ratownictwo wodne. Stworzył stronę internetową „Ratuję, bo umiem”. Jest autorem filmów ostrzegających młodzież przed różnego rodzaju zagrożeniami.
Marta Krzeptowska i Maria Krzeptowska-Marusarz – prowadzą schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Zorganizowały w Zakopanem koncert „Dla Syrii po góralsku”. W grudniu 2015 roku na granicy serbsko-macedońskiej wraz z kilkoma innymi osobami uruchomiły punkt pomocy dla uchodźców.
ksiądz Radosław Kubeł – z parafii Krzyża Świętego w Łomży. W 2008 roku stworzył Grupę Ratowniczą Stowarzyszenia Pomocy Rodzinom „Nadzieja”; propaguje wśród dzieci i młodzieży umiejętności z zakresu pierwszej pomocy medycznej; współpracuje z kilkuset wolontariuszami, którzy pomagają innym.
Olga Puncewicz – współzałożycielka warszawskiej Fundacji Nagle Sami. Fundacja od 2011 roku wspiera osoby potrzebujące pomocy po stracie bliskich. W jej ramach na terenie całego kraju działa dziewięć grup wsparcia.
Zdzisław Wasilewski – od 27 lat pomaga biednym i samotnym mieszkańcom Legionowa. W skonstruowanych przez siebie rikszach przewozi osoby, które ze względu na stan zdrowia nie mogą się samodzielnie poruszać. Ponadto jest wolontariuszem w Senioralnym Centrum Wolontariatu.
Tomasz Chmielewski – mechanik z Bukówna w województwie mazowieckim; gdy zauważył samochód, który uderzył w drzewo, pospieszył z pomocą i w ostatniej chwili uratował mężczyznę uwięzionego w palącym się aucie.
Patrycja Kopczyńska – uczennica Liceum Ogólnokształcącego im. majora Henryka Sucharskiego w Sierpcu; gdy zauważyła nieprzytomnego mężczyznę leżącego na jezdni, udzieliła mu pierwszej pomocy, wezwała pogotowie i została z poszkodowanym do przyjazdu ratowników.
Wioleta Milewska – dwudziestolatka z Drewnowa koło Fromborka; stanęła w obronie matki, którą ojciec zaatakował nożem. Nie zdołała uratować jej życia, a sama otrzymała cios w plecy, który uszkodził kręgosłup. W konsekwencji porusza się na wózku inwalidzkim.
Łukasz Walkowiak – mieszkaniec Głogowińca w województwie kujawsko-pomorskim; pospieszył z pomocą niepełnosprawnemu mężczyźnie, który nie mógł wydostać się z płonącego budynku.
Kamil Wojnarowski – mechanik z Kożuchowa na Podkarpaciu; gdy zauważył ogień, który sięgał dachu drewnianego domu, przez wybite okno wszedł do środka i wyprowadził starszego mężczyznę z płonącego budynku.
Laureatów poznamy w niedzielę 5 marca 2017 roku podczas gali finałowej. Transmisję z gali będzie można obejrzeć w TVP 1.