Poznaj historię tego miasta

edukacja

Warszawskie zajęcia edukacyjne w XIX-wiecznym Fotoplastikonie Warszawskim.

Czym dla stolicy była II wojna światowa? Jak dokonane zniszczenia wpłynęły na  późniejsze losy miasta? Czy w czasie Powstania Warszawskiego działały kina? Skąd powstańcy brali materiały filmowe i jak wyglądał dzień pracy reportera? Odpowiedzi na te pytania  poszukamy podczas nowych zajęć edukacyjnych dla młodzieży w Fotoplastikonie Warszawskim. Partnerem zajęć jest PGE Polska Grupa Energetyczna, będąca jednocześnie partnerem Projektów Edukacyjnych Muzeum Powstania Warszawskiego.

W Fotoplastikonie Warszawskim ruszają lekcje muzealne dotyczące historii Warszawy XX wieku. Zajęcia adresowane są do uczniów V i VI klasy szkoły podstawowej i będą prowadzone przez edukatorów z Muzeum Powstania Warszawskiego. Lekcje uatrakcyjnią rekwizyty oraz wyjątkowe fotografie stereoskopowe z kolekcji Fotoplastikonu Warszawskiego.

Fotoplastikon Warszawski to idealne miejsce do nauki  historii Warszawy. Stereoskopowe fotografie przybliżają dawne miejsca i zdarzenia. Uczniowie mogą też podziwiać stare aparaty fotograficzne
i inne rekwizyty. Wszystko to stwarza klimat przyjazny przyswajaniu wiedzy o stolicy.
– powiedział Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Jako największa firma energetyczna i jedno z największych przedsiębiorstw działających na polskim rynku, wiemy jak ważne jest wspieranie projektów związanych z polską kulturą, a także pielęgnowanie pamięci o naszej historii oraz kształtowanie postaw patriotycznych wśród dzieci i młodzieży. Chętnie angażujemy się w projekty podtrzymujące pamięć o najważniejszych wydarzeniach w historii Polski, a takimi bez wątpienia są projekty edukacyjne prowadzone przez Muzeum Powstania Warszawskiego – mówi Henryk Baranowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej

Lekcje muzealne w Fotoplastikonie Warszawskim odbywają się w poniedziałki i wtorki,  w godz. 8.30, 10.30 oraz 12.30. Koszt jednej lekcji to 50 zł. Rezerwacji lekcji można dokonać telefonicznie, dzwoniąc pod numer: (22) 629 60 78.

TEMATY LEKCJI MUZEALNYCH W FOTOPLASTIKONIE WARSZAWSKIM

LEKCJA 1.

MAPA NIEISTNIEJĄCEJ WARSZAWY

Lekcja opowiadająca o Warszawie przedwojennej, jej architekturze, ulicach i wyglądzie miasta. Uczestnicy zajęć poznają nieistniejące już dziś budowle m.in. most Kierbedzia, Pałac Saski czy dworzec Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Ich zadaniem będzie połączenie dawnych i współczesnych fotografii konkretnych miejsc i budynków, a także umieszczenie ich na mapie współczesnej Warszawy. Lekcja będzie okazją do rozmowy o tym, czym była dla stolicy II wojna światowa i jak dokonane zniszczenia wpłynęły na historię miasta. Uczniowie pracując w grupach odkryją ciekawostki dotyczące najważniejszych warszawskich budynków.

LEKCJA 2.

MOJĄ BRONIĄ BYŁ APARAT

Zajęcia będą opowieścią o fotografach i filmowcach biorących udział w Powstaniu Warszawskim. Czy każdy mógł pełnić taką funkcję? Jaki ekwipunek nosili fotoreporterzy w swoich plecakach? Czy w czasie Powstania Warszawskiego działały kina? Skąd powstańcy brali materiały filmowe i jak wyglądał dzień pracy reportera? Podczas zajęć uczniowie będą rozpoznawać zdjęcia wykonane podczas Powstania Warszawskiego przez Wiesława Chrzanowskiego, poznają też sprzęt fotograficzny wykorzystywany podczas wojny. Pracując w grupach uczestnicy lekcji będą szukać informacji o pracy reporterów, m.in. oglądając fragmenty filmu „Powstanie Warszawskie” – pierwszego na świecie dramatu wojennego non-fiction wyprodukowanego w 2014 r. przez Muzeum Powstania Warszawskiego.

O Fotoplastikonie Warszwaskim:

Fotoplastikon Warszawski służy do oglądania fotografii w trójwymiarze. Jest unikatowym urządzeniem, które powstało na początku XX w. i z przerwami działało przez całe stulecie, nigdy nie zmieniając swojej lokalizacji. W jego zbiorach jest ponad 7000 oryginalnych, stereo­skopowych fotografii, w tym kilka unikatowych kolekcji przedstawiających Warszawę w różnych okresach jej historii. Wybrany kilka lat temu przez warszawiaków na magiczne miejsce stolicy, a w 2008 r. wzięty pod opiekę przez Muzeum Powstania Warszawskiego, Fotoplastikon jest trwałym elementem tożsamości Warszawy. W 2016 roku Muzeum przeprowadziło remont i aranżację nowego pomieszczenia, które daje możliwość rozszerzenia działalności kulturalnej o lekcje muzealne, edukację historyczną, warsztaty i projekty animacyjne.

 

Zobacz także

Nasz newsletter