Głośny spektakl „Powstanie” w reżyserii Radka Rychcika, którego premiera odbyła się 1 sierpnia w Muzeum Powstania Warszawskiego, 1 września trafi na scenę Teatru Dramatycznego. Na tę okoliczność w MiTo odbędzie się spotkanie z twórcami...
Głośny spektakl „Powstanie” w reżyserii Radka Rychcika, którego premiera odbyła się 1 sierpnia w Muzeum Powstania Warszawskiego, 1 września trafi na scenę Teatru Dramatycznego. Na tę okoliczność w MiTo odbędzie się spotkanie z twórcami, debata poświęcona młodości, pamięci i historii, którą poprowadzi Marcin Leszczyński. 29.08.2012 (środa) 19:00, MiTo, ul. Waryńskiego 28.
„Powstanie” toczy się w przestrzeni eksperymentu, zadania, gry. Jest to obszar zamkniętego pokoju; akwarium, w którym znajduje się dziesięcioro młodych ludzi. Uwięzieni, oblężeni, otoczeni przez nieznane zewnętrze, tkwią w sytuacji bez wyjścia. Są jak bohaterowie eksperymentu porzuceni na pastwę przecinających się pól oddziaływań historii. Jak w złym śnie zmienna czasoprzestrzeń rzuca ich raz w realia Warszawy sierpnia 1944 roku, raz we współczesność. Trwają więc w tej podwójnej egzystencji, odgrywając to role młodych powstańców, to ich dzisiejszych rówieśników.
Ci młodzi ludzie, mimo że przynależą do narodu silnie osadzonego w przeszłości, pozbawieni są jednak świadomości historycznej. Dlatego też, bombardowani przez obrazy i opowieści z Powstania Warszawskiego, muszą podjąć się próby konfrontacji, zmierzenia się z sytuacjami, w które są wrzucani, odniesienia się do zadawanych im do przepracowania tematów: barykady, sztandaru, kanału, głodu, egzekucji, ślubu, bombardowania, śmierci, spotkania z wrogiem etc.
Pytanie, od którego nie są w stanie się uwolnić, brzmi: „Dlaczego to mój głos opowiada historie innego?”. Historia staje się dla nich aktem przemocy, terrorem wymuszającym opowiedzenie się za lub przeciw, niedopuszczającym do zachowania wygodnego dystansu. Bunt wobec historii staje się przestrzenią powstania. A widz, tak jak bohaterowie, nie może pozostać obojętny wobec rozgrywających się na scenie wydarzeń.
Koprodukcja Muzeum Powstania Warszawskiego i Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy im. G. Holoubka
scenariusz: Radosław Rychcik, Dorota Sobstel
reżyseria: Radosław Rychcik
scenografia i kostiumy: Anna Maria Karczmarska
dramaturgia: Dorota Sobstel
choreografia: Izabela Chlewińska
muzyka: The Natural Born Chillers
Występują: Klara Bielawka, Dobromir Dymecki, Anna Gorajska, Adam Graczyk, Natalia Kalita, Anna Kłos-Kleszczewska, Tomasz Nosiński, Michał Podsiadło, Jaśmina Polak, Marcin Tyrol