Polska poezja z okresu II wojny światowej w internecie

Wolna literatura na Wolnych Lekturach

Muzeum Powstania Warszawskiego jest partnerem projektu realizowanego przez Wolne Lektury i Fundację Nowoczesna Polska, w ramach którego udostępnimy w internecie kolekcję poezji wojennej i powstańczej.

Kolekcja zawierać będzie wybór 100 najwybitniejszych i najciekawszych wierszy z okresu II wojny światowej, ze szczególnym uwzględnieniem utworów powstałych podczas Powstania Warszawskiego i opowiadających o losach powstańczych.

Utwory, które znajdą się w kolekcji, nie są już objęte majątkowym prawem autorskim i znajdują się w domenie publicznej, co oznacza, że będzie można je zgodnie z prawem bezpłatnie przeglądać, słuchać, pobierać na swój komputer, a także udostępniać innym i cytować.

Opracowanie i udostępnienie zbioru poezji powstałej w okresie II wojny światowej to jeden z etapów wieloletniego projektu „Wolna literatura na Wolnych Lekturach”, którego celem jest digitalizacja, opracowanie i publikacja w wersji cyfrowej zasobów kultury, tak aby były dostępne szerokiej publiczności. Z udostępnionych zasobów będzie można korzystać również poprzez aplikację mobilną, która powstanie w ramach projektu.

Fragment wiersza „Stare Miasto” autorstwa kaprala podchorążego Mieczysława Ubysza „Wilka”, spikera powstańczej rozgłośni Błyskawica. Prezentowana wersja utworu pochodzi z zeszytu plutonowej Ilony Daniel „Juli”, sanitariuszki Batalionu Pancernego „Golski”. Notatnik zawiera wiersze spisane podczas Powstania Warszawskiego i pobytu w Stalagu VI C Oberlangen. Ze zbiorów MPW.

Wiersz po lewej to pieśń „Żołnierz nieznany” autorstwa Artura Oppmana „Or-Ota” (pieśń powstała przed wojną). Prezentowana wersja utworu pochodzi z dziennika powstańczo-obozowego kaprala podchorążego Andrzeja Smoleńskiego „Sokolnickiego” ze Zgrupowania „Chrobry II”. Ze zbiorów MPW.

Fragment pieśni „Konspiracja”. Ze zbiorów MPW.

Wiersz „Listy z Warszawy” autorstwa podporucznika Henryka Rostworowskiego napisany w Oflagu II B Arnswalde. Oryginalna odbitka wykonana w obozie. Ze zbiorów MPW.

Organizatorzy:

Partnerzy:

Projekt „Wolna literatura na Wolnych Lekturach” realizowany jest w ramach Programu „Kultura cyfrowa”.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

 

 

 

Zobacz także

Nasz newsletter