Pół wieku Polskiej Szkoły Filmowej

Jutro uroczysty pokaz „Kanału” Andrzeja Wajdy, wczoraj wzruszające spotkanie — w Muzeum Powstania Warszawskiego zainaugurowano obchody 50-lecia Polskiej Szkoły Filmowej.

Jutro uroczysty pokaz „Kanału” Andrzeja Wajdy, wczoraj wzruszające spotkanie — w Muzeum Powstania Warszawskiego zainaugurowano obchody 50-lecia Polskiej Szkoły Filmowej..
Do Muzeum Powstania Warszawskiego przybyli reżyserzy, aktorzy, operatorzy, scenarzyści, twórcy muzyki - Polska Szkoła Filmowa. Było uroczyście, bo zaczęto obchody półwiecza formacji intelektualno-artystycznej lat 1956-60, za początek której uznaje się premierę filmu Andrzeja Wajdy ,,Kanał” według scenariusza Jerzego Stefana Stawińskiego.

- Opisałem moje osobiste doświadczenia. Czułem się wtedy jak ryba na piasku, nie wiedziałem, jak żyć. Wszystko to powraca z powodu tych obchodów - mówił scenarzysta.

Autor muzyki do filmu Jerzy Krenz również nawiązywał do osobistych przeżyć, przywołał dzień, w którym cudem ocalał w z bombardowanym domu we wrześniu 1944 r. - To niebyła profesjonalna praca, to były wielkie emocje – opisywał komponowanie muzyki do filmu. Andrzej Wajda wspominał nieżyjącego autora zdjęć do „Kanału” Jerzego Lipmana i spotkania z Janem Nowakiem-Jeziorańskim, w czasie którym rozmawiali o Powstaniu Warszawskim.

Już jutro (godz. 19.30) w kinie Muranów, dokładnie w 50. rocznicę premiery filmu, zaplanowano pokaz odrestaurowanej kopii „Kanału” z udziałem twórców filmu (w holu kina pokazywana będzie wystawa plakatów „Diamenty szkoły polskiej”). Pokaz poprzedzi prezentacja książki Dona Fredericksena i Marka Hendrykowskiego „Kanał” (godz. 17.30).

Kalendarz wydarzeń związanych z obchodami półwiecza Polskiej Szkoły Filmowej jest wypełniony, zaplanowano projekcje filmów, wystawy, spotkania, specjalne wydawnictwa. Nie tylko w kraju, również za granicą - specjalny pokaz „Kanału” planowany jest podczas tegorocznego festiwalu w Cannes (film w 1957r. zdobył Srebrną Palmę na tym festiwalu).

Gazeta Wyborcza Stołeczna (19-04-2007)

Zobacz także