„Jeszcze mniejsze koncerty świata”, bo tylko dla 35 osób – tyle jest miejsc dla widzów w Fotoplastikonie Warszawskim. W ramach koncertów XIX-wieczna maszyna ukaże widzom swoje wnętrze! Podczas najbliższego koncertu wystąpi zespół...
„Jeszcze mniejsze koncerty świata”, bo tylko dla 35 osób – tyle jest miejsc dla widzów w Fotoplastikonie Warszawskim. W ramach koncertów XIX-wieczna maszyna ukaże widzom swoje wnętrze! Podczas najbliższego koncertu wystąpi zespół PAULA I KAROL, prekursorzy indie folk i alt country w Polsce. Zapraszamy 2 czerwca, o godz. 21.00. Bilety do kupienia w Fotoplastikonie, al. Jerozolimskie 51. Cena: 16 zł.
Tym razem do wnętrza Fotoplastikonu wejdą Paula i Karol – zespół, który został powołany przez Paulę Bialską (doktorantkę studiów w Lancaster, UK, pracownika Wydziału Socjologii UW) i Karola Strzemiecznego (muzyka, socjologa, aktywistę) w 2009 roku. Grupa powstała przede wszystkim z jednego konkretnego powodu – Paula i Karol chcieli podzielić się z publiką swoim podejściem do tworzenia i prezentowania muzyki. Zaczęli grać, korzystając wyłącznie z akustycznych instrumentów bez nagłośnienia (gitara, skrzypce, glockenspiel, stare klawisze firmy Casio). „Paula i Karol” grają koncerty nie tylko w klubach i galeriach, ale także w miejscach zupełnie nietypowych – na ulicach, w parkach, nawet w prywatnych mieszkaniach a tym razem również w Fotoplastikonie, gdzie bezpośrednia interakcja z publicznością zawsze wytwarza atmosferę wspólnego artystycznego przedsięwzięcia. Wystąpili na wszystkich ważnych polskich i europejskich festiwalach, jak: Open’er Festival, OFF Festivaj, Jarocin Festival, czy Smooth Festival oraz niemieckim Fusion Festival, holenderskim Eurosonic, czy koncercie w Rejkiawiku.Fotoplastikon to urządzenie wynalezione w połowie XIX wieku i niezwykle popularne jeszcze w początkach następnego stulecia. W czasach, gdy nie było jeszcze kina, fotografia stereoskopowa stwarzała iluzję obcowania z rzeczywistością. Widz oglądał obrazy trójwymiarowe, dzięki czemu mógł odnosić wrażenie, że podróżuje w odległe miejsca i osobiście uczestniczy w wielu wydarzeniach. Fotoplastikon Warszawski rozpoczął działalność około 1905 roku i przetrwał w tym samym miejscu Warszawy do dziś. W ramach cyklu „Jeszcze mniejsze koncerty świata” ta niezwykła machina ukaże widzom swoje wnętrze. Koncertom towarzyszy pokaz „wystawy niespodzianki”.
Fotoplastikonem Warszawskim od 2008 roku opiekuje się Muzeum Powstania Warszawskiego. W swoich zbiorach posiada już ponad 5000 unikalnych stereoskopowych fotografii ułożonych blisko w 100 kolekcji, przedstawiających niemal wszystkie zakątki świata. Czynny od wtorku do niedzieli w godz. 10.00 - 18.00. W każdą niedzielę, prezentowana jest dawna Warszawa.