Nietrudno zauważyć, że pasteloza, ten niczym nieposkromiony szał kolorowania budynków, opanowuje Warszawę. Nie wiadomo gdzie dokładnie wybuchła epidemia...
Nietrudno zauważyć, że pasteloza, ten niczym nieposkromiony szał kolorowania budynków, opanowuje Warszawę. Nie wiadomo gdzie dokładnie wybuchła epidemia. Jedna z teorii mówi, że stało się to na Placu Artura Zawiszy, a pierwszym zakażonym został hotel Jan III Sobieski. Podobno chodziło o to, by jego elewacja nawiązywała do warszawskiej Starówki. Ale czy rzeczywiście osiągnięto zamierzony efekt? Pastelozie, miejskiej rewii barw, uległy już kamieniczki na Grochowie, wielki hotel w centrum, bloki na Bródnie, plomby na Woli i niewielkie sklepiki na Pradze.
Trzydniowe warsztaty „Pasteloza. Fotografia – kolor – architektura” mają stanowić próbę powrotu do źródeł. Ich celem jest zapoznanie uczestników z podstawowymi zasadami fotografii architektury, ze szczególnym uwzględnieniem kolorystyki. Uczestnicy będą badać funkcję barwy w miejskich zabudowaniach oraz poznają metody na jej odczytanie przy użyciu aparatu fotograficznego. Dowiedzą się także w jaki sposób należy oceniać zasadność użycia koloru w architekturze - kiedy warto się na niego zdecydować, a kiedy lepiej zrezygnować. Uczestnicy będą mieli nie tylko okazję dyskutować o znaczeniu koloru w architekturze, ale i wyruszą w plener, aby fotografować warszawską pastelozę.
JAK WZIĄĆ UDZIAŁ?
Warsztaty przeznaczone są dla średniozaawansowanych oraz zaawansowanych amatorów, którzy znają podstawy fotografii (zarówno od strony technicznej, jak i kompozycyjnej) i zamierzają pokierować swój rozwój w stronę fotografii architektury i przestrzeni.
Poszukujemy dwu grup uczestników po 10 osób:
zajęcia w terminie 7 – 9 czerwca 2013Zgłoszenia – imię, nazwisko, krótkie uzasadnienie chęci udziału oraz przykładowe zdjęcia własnego autorstwa należy przesyłać do 29 maja na adres jgmitrzuk@1944.pl Prosimy o wpisanie w tytule maila następującej formuły: „Pasteloza – Zgłoszenie - *wybrany termin”.
PROWADZĄCY:
W jaki sposób fotografować architekturę opowie Filip Springer, reporter i fotograf. Swoje prace prezentował na wystawach indywidualnych w Poznaniu, Katowicach, Gliwicach, Gdyni, Jeleniej Górze i Łodzi. Regularnie współpracuje z Tygodnikiem Polityka.
Jego książka reporterska "Miedzianka. Historia znikania" (wyd. Czarne 2011) znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike, finale Nagrody Literackiej Gdynia i finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Była także nominowana do Nagrody za Książkę Historyczną Roku, Środkowoeuropejskiej Nagrody Literackiej Angelus i Nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Prasy. W 2012 roku ukazała się jego druga książka "Źle Urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u" (wyd. Karakter 2012).
Małgorzata Kuciewicz w wykładzie „Wprowadzenie do teorii koloru w architekturze” uzasadni czy architekturze potrzebny jest kolor. Wraz z Krzysztofem Banaszewskim, Jakubem Szczęsnym oraz Simone De Iacobis współtworzy pracownię projektową CENTRALA (www.centrala.net.pl). Laureatka nagród i wyróżnień w konkursach architektonicznych, autorka i współautorka indywidualnie zaprojektowanych wnętrz, obiektów architektonicznych, wystaw, a także projektów służących pobudzeniu refleksji nad przestrzenią miast. Prowadzi warsztaty architektoniczne, multimedialne i streetartowe.
PROGRAM:
MIEJSCE: BIBILIOTEKA MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO