Zajęcia o Powstaniu Warszawskim są ważnym elementem edukacji historycznej i patriotycznej. Bez znajomości wydarzeń z sierpnia i września 1944 roku trudno zrozumieć historię Polski w drugiej połowie XX wieku i w XXI wieku.
Co prawda wśród historyków i publicystów wciąż toczą się dyskusje o sensie wybuchu tej 63-dniowej bitwy o miasto, ale dla nas Powstanie Warszawskie to wydarzenie, które do dziś łączy Polaków – jako przykład niezwykłego bohaterstwa naszych pradziadków i prapradziadków, gotowych poświęcić życie w walce o niepodległość swojego kraju.
Podczas lekcji muzealnych w Muzeum Powstania Warszawskiego przybliżamy dzieciom i młodzieży szkolnej najważniejsze tematy związane z II wojną światową i Powstaniem. Nie zapominamy też o nauczycielach – zapraszamy ich na szkolenia, a teraz przygotowaliśmy dla nich specjalny pakiet edukacyjny, zawierający karty scenariuszowe, karty pracy i inne pomoce dydaktyczne. Materiał został uporządkowany według poziomów nauczania – od nauczania wczesnoszkolnego do liceum. Zamieszczamy również teksty merytoryczne oraz scenariusze lekcji stworzone do piosenki „Godzina «W»”, nagranej przez zespół Małe TGD z okazji 80. rocznicy wybuchu Powstania.
W kartach pracy poza cytatami i dokumentami znajdują się również rysunki, zdjęcia i filmy. Te ostatnie są podlinkowane – po kliknięciu w odpowiednim miejscu w karcie (oznaczonym strzałką) przeniesie Was do kanału Muzeum na YouTubie, gdzie będzie można obejrzeć dany filmik. Dla ułatwienia listę z wydzielonymi linkami publikujemy też poniżej. Poszczególne materiały przydadzą się nie tylko na lekcji historii, lecz także na zajęciach wychowawczych czy plastycznych. Zachęcamy do korzystania!
Autorzy i autorki: Jolanta Błażejczyk, Grzegorz Czyż, Natalia Gorgol, Estera Jakubik-Matulka, Karol Mazur, Maciej Podbielkowski, Anna Sobowiec
Redakcja: Paulina Sieniuć
Konsultacja dydaktyczna: Michał Komuda, Marcin Miros
Projekt graficzny i skład: Bartłomiej Felczak
Promocja: Wioletta Odalska, Julia Sielicka-Jastrzębska
Koordynator materiałów do piosenki Godzina „W”: Anna Sobowiec
Koordynator projektu: Karol Mazur