Otwarcie drugiej edycji wystawy „Zachowajmy ich w pamięci” na Woli

Od 14 czerwca mieszkańcy Warszawy będą mogli po raz drugi odwiedzić wystawę plenerową poświęconą ofiarom cywilnym Powstania Warszawskiego. Ekspozycja ta jest kontynuacją...

Od 14 czerwca mieszkańcy Warszawy będą mogli po raz drugi odwiedzić wystawę plenerową poświęconą ofiarom cywilnym Powstania Warszawskiego. Ekspozycja ta jest kontynuacją zeszłorocznej odsłony projektu i potrwa do jesieni br.


Muzeum Powstania Warszawskiego przywraca pamięć o ofiarach cywilnych 1944 roku
Po licznych przychylnych głosach warszawiaków na temat zeszłorocznej wystawy plenerowej „Zachowajmy ich w pamięci” Muzeum Powstania Warszawskiego podjęło decyzję o jej wznowieniu. Od 14 czerwca br. instalacja w alei głównej parku Powstańców Warszawy ujrzy światło dzienne. Utrzymany został wizualny charakter wystawy, tj. jej wieczorne podświetlenie. Dzięki temu ekspozycja symbolizuje znicz, działa na emocje i również poprzez swoją formę składa hołd ofiarom.

 


Na 93 białych bryłach zaprezentowanych jest 57 189 nazwisk warszawiaków poległych lub zaginionych w Powstaniu Warszawskim. Ukazane są imiona i nazwiska, data urodzenia oraz ostatnie miejsce pobytu lub zamieszkania. Przedstawiona lista ofiar cywilnych to największy dostępny zbiór danych osób, które zginęły w Powstaniu Warszawskim. Od momentu zeszłorocznego otwarcia instalacji trwa akcja społeczna prowadzona przez Muzeum Powstania Warszawskiego, która polega na weryfikowaniu i uzupełnianiu spisu osób zaginionych lub poległych w sierpniu i wrześniu 1944 roku. Dotychczas w efekcie tych działań listę ofiar cywilnych Powstania uzupełniono o 1474 nowe nazwiska. Ponadto dokonano 1016 korekt i aktualizacji już istniejących informacji.

 

Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, dziękując za dotychczasową pomoc i zaangażowanie mieszkańców Warszawy w doskonalenie projektu „Zachowajmy ich w pamięci”, zwraca się z prośbą o nieustanne uzupełnianie archiwów o nowe informacje: Jeśli posiadają Państwo jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego, zachęcamy do zgłaszania tych informacji do Działu Archiwum Muzeum Powstania Warszawskiego: tel. 22 539 79 31, e-mail: ofiarycywilne@1944.pl. Zapraszamy również do siedziby Muzeum Powstania Warszawskiego przy ul. Grzybowskiej 79 w Warszawie.

 

 

W ramach zbliżających się obchodów 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego warszawiacy wezmą udział w oficjalnych uroczystościach poświęconych ludności cywilnej Woli i przejdą ulicami Warszawy w Marszu Pamięci. Dyrektor Jan Ołdakowski podkreśla: 5 sierpnia, po corocznych oficjalnych uroczystościach przy Pomniku Pamięci 50 tysięcy mieszkańców Woli zamordowanych przez Niemców w Powstaniu Warszawskim, warszawiacy przejdą wolskimi ulicami w Marszu Pamięci i dotrą do naszej wystawy. Będą mieli okazję w symboliczny sposób oddać cześć poległym, zapalając świecę pod tysiącami nazwisk cywilnych ofiar Powstania Warszawskiego.

 

Interaktywna baza ofiar cywilnych wkrótce na www.1944.pl
Efekty trwających rok kwerend i prac archiwizacyjno-redakcyjnych będą dostępne dla wszystkich zainteresowanych również po zakończeniu wystawy. Stanie się tak dzięki interaktywnej bazie ofiar cywilnych Powstania. Inauguracja tej specjalnej bazy danych nastąpi w 72. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Od tego momentu każdy, kto odwiedzi muzealną stronę internetową www.1944.pl, będzie mógł znaleźć poszerzone informacje o ofiarach Powstania, a także aktualizować i poprawiać zawarte w bazie dane. Uwagi te będą następnie poddawane weryfikacji merytorycznej przez grono historyków i udostępniane opinii publicznej. Tak oto powstanie jeszcze dokładniejsza i nieustannie aktualizowana lista mieszkańców Warszawy, którzy padli ofiarą niemieckiego okupanta.

 

 

Autor wszystkich zdjęć: Marek Michalski/MPW

 

Koncepcja merytoryczna wystawy „Zachowajmy ich w pamięci”: Jan Ołdakowski, Dariusz Gawin, Paweł Kowal
Konsultacja historyczna: prof. Tomasz Szarota, dr hab. Michał Kopczyński, dr Maciej Wyrwa
Autorzy projektu architektonicznego i graficznego wystawy: Justyna Czerniakowska, Ola Kot, Michał Paszke
Realizacja wystawy: ABN Studio, „Instaltech” Adamiec Dominik
 

Zobacz także

Nasz newsletter