Tegoroczny Festiwal Warszawski Niewinni Czarodzieje wraca do swoich źródeł, przełomu lat 50. i 60.
W 60. rocznicę Października'56 polityczna pamięć tych wydarzeń nie odgrywa już takiego znaczenia, ale ważna jest epoka, która wtedy zaczęła się w polskiej kulturze i jest związaną z Warszawą. Popularność jazzu, powstanie Polskiej Szkoły Filmowej, rozkwit dizajnu, fotografii i sztuk plastycznych sprawił, że to co dzisiaj lubimy (modernizm, nowoczesność, czysta forma) pochodzi właśnie z wtedy.
Po stalinizmie Polacy mogli wreszcie zacząć budować swoją wersję modernizmu i od razu byli w tym znakomici. Pokolenie 20 i 30-latków takich jak Tyrmand, Komeda, Polański czy Wajda, tworzyło kulturę, która odnosiła sukcesy na całym świecie.
Po stalinowskiej posępnej nudzie nastąpił czas eksplozji nowoczesności, talentów, twórczości i humoru, w którym Warszawa zawsze była dobra. Inteligencki humor rozkwitał w kabaretach, a czerpały z niego telewizja i radio.
Lambretty, saksofony, sukienki w grochy, moda na modernizm - dzisiejsza miara doskonałości. To właśnie one przynosiły ze sobą dynamizm i optymizm, dzięki którym tamto pokolenie mogło zapomnieć o wojnie.
Każdego roku kluczowym wydarzeniem festiwalu jest dancing. Na wydarzenie, którego hasło przewodnie brzmi Bawmy się! Konfetti bliźnim w oczy syp, niech kolorowo widzą świat, zapraszamy 18 listopada od godz. 20.00 do Teatru Warsawy (d. Kino Wars) mieszczącego się przy rynku Nowego Miasta 5/7. Zagrają Orkiestra Dancingowa Michała Polcyna, L.U.C & Rebel Babel oraz DJ Kozak z własnej Woli. Wieczór poprowadzi Maciej Ulewicz.
Poza dancingiem organizatorzy przygotowali również szereg innych wydarzeń: koncerty, warsztaty, wykłady, dyskusje. Wszystko po to, by Warszawa na kilka dni mogła przenieść się w czasie o 60 lat.
Sprzedaż biletów na dancing oraz na inne wydarzenia festiwalowe rozpocznie się 3 listopada.
11. Festiwal Warszawski Niewinni Czarodzieje: 16-26 listopada 2016 r. Zobacz pełny program festiwalu.