Obchody 62. rocznicy Powstania Warszawskiego kosztowały budżet miasta 395 tys. złotych. . W tej kwocie znalazły się m.in. koszty produkcji cukierków okolicznościowych zakup czapek i płaszczów przeciw słonecznych oraz kubeczków rozdawanych ...
.
Obchody 62. rocznicy Powstania Warszawskiego kosztowały budżet miasta 395 tys. złotych. . W tej kwocie znalazły się m.in. koszty produkcji cukierków okolicznościowych zakup czapek i płaszczów przeciw słonecznych oraz kubeczków rozdawanych podczas uroczystości. Woda do picia dla wszystkich uczestników obchodów kosztowała prawie 12 tys. złotych, a na zrobiona z rozmachem inscenizację zdobycia gmachu PWPW miasto wydało, ponad 21 tys. złotych. Za czuwanie nad zdrowiem biorących udział w uroczystościach, zapłaciło służbom medycznym 35 tys. złotych. Najdroższy był jednak poczęstunek, za który jedna z firm cateringowych zainkasowała 116 tys. złotych.
Uroczystości związane z obchodami rocznicy Powstania przyciągnęły także tłumy do Muzeum Powstania Warszawskiego. Jego władze zainwestowały w tegoroczne imprezy w sumie 350 tys. złotych. Przelot bombowca B-17, który nad Warszawą rozrzucił we wtorek 50 tys. ulotek kosztował Muzeum prawie połowę tej kwoty, czyli 140 tys. złotych. Po podliczeniu okazało się że od piątku do wtorku gmach odwiedziło 25 827 osób, przy czym tylko 1 sierpnia było 9 100. Zainteresowanych wirtualną wersja Muzeum było prawie półtora miliona, bo tyle zarejestrowano wyświetleń witryny. W obchodach wzięło kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Tylko na niedzielnym wręczeniu orderów przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego pojawiło się, ponad 3 tys. osób. W większości to powstańcy i lotnicy, także z Wielkiej Brytanii i Republiki Południowej Afryki. „Cywilów” biorących udział we wszystkich imprezach, mszach świętych i spotkaniach w miejscach pamięci, nie sposób po prostu policzyć. Wiadomo na pewno, że ratusz wydrukował 14 150 zaproszeń, które szybko się rozeszły.
Echo Miasta Warszawa (07-08-2006)