O Powstaniu Warszawskim w Düsseldorfie

Od 30 października 2024 roku w Gerhart Hauptmann Haus w Düsseldorfie można zobaczyć wystawę Muzeum Powstania Warszawskiego „Der Warschauer Aufstand 1944/Warsaw Rising 1944” . Została otwarta w ramach obchodów Tygodnia Warszawskiego, upamiętniającego 35-lecie partnerstwa między Düsseldorfem a Warszawą.

Wystawa ukazuje dramatyczne losy Warszawy jako miasta, które padło ofiarą totalitarnej, nazistowskiej machiny eksterminacyjnej. Ekspozycja zaczyna się od przedstawienia przedwojennej Warszawy – czasów, gdy była tętniącym życiem miastem, którego rozwój brutalnie przerwała II wojna światowa. Kolejne części pokazują Warszawę okupowaną: niemiecki plan wobec ludności żydowskiej i polskiej, decyzje podejmowane w III Rzeszy, terror uliczny, tworzenie getta, warunki życia i kwitnące pod skrajnie trudnymi warunkami życie kulturalne.

Szczególną uwagę poświęcono 63 dniom walk podczas Powstania Warszawskiego oraz cenie, jaką Warszawa i Polska zapłaciły za umiłowanie wolności. Na ostatnich planszach ukazano odradzające się miasto – fenomen powojennej odbudowy, kiedy Warszawa podniosła się z ruin, by stać się dzisiejszą nowoczesną i dynamiczną metropolią.

Ekspozycja jest skierowana do starszych i młodszych pokoleń z całego świata. Ma na celu poszerzenie niewystarczającej wiedzy o realiach Polski okupowanej przez Niemców. Powstanie Warszawskie było ostatnią próbą obrony niepodległości kraju, zakończoną militarną porażką. Jednak tradycja walki o wolność przetrwała wysiłki propagandy komunistycznej i towarzyszyła Polakom w czasach zniewolenia komunistycznego. Polska opozycja demokratyczna czerpała z tej tradycji, podobnie jak ruch „Solidarność”. I wreszcie, po 45 latach, w 1989 roku Polska odzyskała niepodległość.

Nasza wystawa „Powstanie Warszawskie 1944” została przygotowana z myślą o młodym pokoleniu, dlatego wykorzystaliśmy kolorowe archiwalne fotografie z kronik powstańczych, dokumenty i repliki, a także elementy dźwiękowe, interaktywne i multimedialne. Jej ważną częścią jest film „Miasto Ruin”. To cyfrowa rekonstrukcja lotu samolotu Liberator nad zniszczoną i opuszczoną Warszawą wiosną 1945 roku. Zwiedzający mogą porównać te obrazy ze zdjęciami współczesnej stolicy Polski, która dziś jest nowoczesną metropolią. Jan Ołdakowski, Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego

W tym roku obchodziliśmy 80. rocznicę wydarzeń z 1944 roku. W Warszawie odbyły się uroczyste obchody z udziałem Prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera. Wystawa w Gerhart Hauptmann Haus jest formą uczczenia rocznicy, ale w Düsseldorfie. To przykład tego, jak bardzo zmieniły się stosunki polsko-niemieckie na przestrzeni ostatnich dekad. 

Organizatorzy: Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Miasto Stołeczne Warszawa

Współorganizator: Gerhart Hauptmann Haus

Partnerzy: Miasto Düsseldorf, Rząd Krajowy Nadrenii Północnej-Westfalii, Instytut Polski w Düsseldorfie,  Fundacja Konrada Adenauera, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej

Zobacz także

Nasz newsletter