Powstańcy są oburzeni złą lokalizacją wejścia do projektowanego Muzeum Powstania Warszawskiego. - Zależy nam, by muzeum było należycie uhonorowane - mówią.
Dziś przewodniczący Związku Powstańców Warszawskich Kazimierz Leski prześle władzom miasta protest przeciwko zmianie usytuowania wejścia do muzeum. Muzeum ma być częścią budynku wznoszonego przez spółkę Reduta - dużego, pięciokondygnacyjnego biurowca z pasażem handlowym i garażami. Ma zająć zaledwie 1/15 jego powierzchni.
Powstańcy przypominają, że według pierwotnych planów wejście do muzeum miało być w centralnym punkcie budynku, na rogu Bielańskiej i al. Solidarności. Nie zgadzają się na wejście od Bielańskiej, w mniej eksponowanym miejscu. - To już kolejny protest przeciwko manipulacjom wokół muzeum. Poprzednio zmniejszono jego powierzchnię. Dziś miasto akceptuje zły projekt usytuowania wejścia - skarży się wiceprezes Związku Bronisław Troński. - Chcemy, żeby każdy wiedział, gdzie jest muzeum i jak do niego trafić. Żeby miało bibliotekę, laboratorium i archiwum. Wiemy, że musi to być duża i żywa placówka. Protestujemy przeciw jej bagatelizowaniu - podkreśla.
- Zaszło przykre nieporozumienie. Nigdy nie planowano wejścia od głównej strony - tłumaczy architekt Konrad Kucza-Kuczyński. Twierdzi, że projekt nie był zmieniany od 1986 r. i że wtedy kombatanci go akceptowali. - Były dwa projekty: muzeum na parterze i antresoli lub w podziemiach z zapleczem na parterze. Inwestor realizuje ten drugi projekt. Taki wybór to jego przywilej jako właściciela działki - dodaje.
Antoni Feldon, prezes spółki Reduta, nie chce mówić o współpracy ze Związkiem. Jest zdziwiony, że wystosowali protest przeciwko usytuowaniu wejścia w przededniu realizacji projektu.
- Projekt zaakceptowały wszystkie strony - podkreśla Leszek Cisło z wydziału gospodarki przestrzennej gminy Centrum. - Najpierw muzeum miało mieć 3,2 tys. m kw. Kiedy architekci poznali program zagospodarowania, zmniejszyli powierzchnię. Muzeum zajmie ostatecznie 2,5 tys. m kw.
Ostateczny projekt rozmieszczenia gmachu Reduta niebawem zatwierdzi wydział architektury Śródmieścia. Inwestor obiecuje najlepsze wkomponowanie muzeum w całość.
° PROGRAM OBCHODÓW
Obchody 52. rocznicy powstania warszawskiego zaczną się już w środę wieczorem. Tego dnia o godz. 19 odbędzie się uroczysta msza św. w katedrze polowej przy ul. Długiej, a półtorej godziny później przed pomnikiem powstania rozpocznie się apel poległych.
1 sierpnia w południe zostaną złożone kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza. O 17. - w godzinie "W" - zawyją syreny alarmowe. Tuż po 17. uroczystości skupią się w dwóch miejscach: pod pomnikiem Gloria Victis na Powązkach i pod pomnikiem Polegli Niepokonani na Woli. Spotkanie na cmentarzu Wolskim poświęcone zostanie pamięci poległych w powstaniu warszawiaków - cywilów. Modlić się za nich będą duchowni czterech wyznań: katolickiego, prawosławnego, ewangelicko-reformowanego i ewangelicko-augsburskiego.
Wcześniej w Ratuszu 48 środowisk powstańczych i Związek Powstańców Warszawskich odbiorą medale 400-lecia stołeczności.
Śródmieście dz.; Muzeum Powstania Warszawskiego; muzea; inwestycje; budynki; kombatanci; protest; Zw. Powstańców Warszawskich; ,Reduta' s-ka; architektura; rocznice; Powstanie Warszawskie
WAW