Muzeum Powstania Warszawskiego jest przyjazne dla niepełnosprawnych - otrzymało Grand Prix w konkursie architektonicznym „Warszawa bez barier”Choć wyróżnienie w konkursie zostało przyznane już kilka tygodni temu, to wczoraj tablic...
.
Muzeum Powstania Warszawskiego jest przyjazne dla niepełnosprawnych - otrzymało Grand Prix w konkursie architektonicznym „Warszawa bez barier”
Choć wyróżnienie w konkursie zostało przyznane już kilka tygodni temu, to wczoraj tabliczka z informacją o tym zawisła przy wejściu do Muzeum.
— Adaptując budynek starej elektrowni tramwajowej na muzeum i urządzając wnętrza, nie czuliśmy, że robimy coś nadzwyczajnego. Po prostu dostosowaliśmy się do przepisów. I choć jest przecież wszędzie nierówny bruk utrudniający poruszanie na wózku, to staraliśmy się likwidować inne bariery — mówi Jan Ołdakowski, dyrektor muzeum, zadowolony z nagrody.
Niepełnosprawni docenili, że to muzeum można poczuć, nie tylko oglądać. Można tu dotykać eksponatów, usłyszeć je (np. bicie serca monumentu). — Kiedyś, po wizycie grupy niewidomych osób, dostaliśmy list napisany alfabetem brajla. Niewidomy Tomek dziękował nam, że „pokazaliśmy mu kolory słowami”. To było dla
nas największe wyróżnienie — opowiada Jacek Kałużny, jeden z przewodników, którzy opowiadają wycieczkom osób niepełnosprawnych o powstaniu warszawskim.
Rzeczpospolita A (22-02-2006)