Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza do Fotoplastikonu Warszawskiego na wystawę „Na dachu Europy. Stereoskopowa podróż po Szwajcarii lat 60.” Wystawa przedstawia alpejskie krajobrazy oraz zabytki tego...
Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza do Fotoplastikonu Warszawskiego na wystawę „Na dachu Europy. Stereoskopowa podróż po Szwajcarii lat 60.” Wystawa przedstawia alpejskie krajobrazy oraz zabytki tego tajemniczego państwa. W szwajcarskich górach jest jedna kaskada,/Gdzie Aar wody błękitnymi spada… - zdjęcia, przedstawiające państwo niegdyś często odwiedzane przez wybitnych polskich pisarzy, będą prezentowane od 26 kwietnia, od wtorku do soboty, w godz. 10.00-18.00.
Nieznany fotograf Szwajcarii lat 60. uchwycił na swych obrazach piękno zachowanej architektury miasteczek, ulic i mieszkańców w nich żyjących. Fotografie prezentują również typowo alpejskie krajobrazy z jeziorami i rzekami, nad którymi leży większość miast kantonalnych Szwajcarii, takich jak Zurych, Genewa, Lozanna czy Berno. Na zdjęciach możemy zobaczyć między innymi słynną wieżę zegarową w Bernie, ruiny rzymskiego amfiteatru w Avenches, promenadę nad rzeką Limmat w Zurichu oraz wąskie uliczki w Lozannie, rozchodzące się dookoła kościoła św. Laurenta. Ten niezwykły kraj leży w samym centrum Europy, niegdyś ukochany i odwiedzany nie tylko przez wybitnych polskich pisarzy: Juliusza Słowackiego, Adama Mickiewicza, Henryka Sienkiewicza, ale również przez Prezydentów Polski: Ignacego Mościckiego i Gabriela Narutowicza oraz wybitnego pianistę i kompozytora Ignacego Paderewskiego.
Fotoplastikon w al. Jerozolimskich 51 jest unikalny – powstał na początku XX w. i z przerwami działał przez całe stulecie. W swoich zbiorach posiada już ponad 5000 unikalnych stereoskopowych fotografii ułożonych blisko w 100 kolekcji, przedstawiających niemal wszystkie zakątki świata. Czynny od wtorku do niedzieli w godz. 10.00 - 18.00. W każdą niedzielę, prezentowana jest dawna Warszawa. Wystawę „Na dachu Europy. Stereoskopowa podróż po Szwajcarii lat 60.”można oglądać od wtorku do soboty w dniach 26 kwietnia – 30 maja.