Bez biletu i w wygodnym fotelu można zwiedzać wirtualne Muzeum Powstania Warszawskiego. To pierwszy taki projekt w Polsce i jak twierdzą jego twórcy -jeden z najnowocześniejszych na świecie. Prace nad przygotowaniem wirtualnej platformy trwały
Bez biletu i w wygodnym fotelu można zwiedzać wirtualne Muzeum Powstania Warszawskiego. To pierwszy taki projekt w Polsce i jak twierdzą jego twórcy -jeden z najnowocześniejszych na świecie. Prace nad przygotowaniem wirtualnej platformy trwały ponad dwa lata. .
Po wejściu na stronę www.1944.wp.pl internauci mogą "przejść się" korytarzami muzeum i odwiedzić sale tematyczne poświęcone różnym etapom powstania np. okupacji, państwu podziemnemu czy godzinie W Zwiedzaniu towarzyszy glos lektora, który informuje o najważniejszych wydarzeniach. Podczas spaceru można przyjrzeć się bliżej zgromadzonym eksponatom. Są tu nie tylko zdjęcia, filmy, zeskanowane egzemplarze powstańczej prasy, ale również przedmioty używane przez powstańców (w tym część uzbrojenia), które zostały sfotografowane w technologii trójwymiarowej. Dzięki temu można je przybliżać oraz obracać na ekranie i oglądać z każdej strony.
Na razie na stronie dostępnych jest ok. 100 archiwaliów, 120 biografii, kilka- dziesiąt zdjęć i ok. 600 eksponatów. - Zbiory będziemy jednak z czasem uzupełniać. Już teraz jednak podczas wirtualnego spaceru można zobaczyć wiele eksponatów, których ze względu na ograniczone miejsce, nie mogliśmy pokazać w rzeczywistości - mówi Anna Kotonowicz, rzecznik Muzeum Powstania Warszawskiego. Na strome znajduje się także czat i forum interneto-we. Platforma daje możliwość uzupełniania informacji 0 zbiorach. Każdy, kto dysponuje wiedzą na temat poszczególnych eksponatów, może wypełnić formularz 1 wpisać komentarz. Jego treść zostanie sprawdzona przez historyków, którzy mogą zdecydować o dołączeniu informacji do istniejącego opisu. Mimo atrakcyjności wirtualnej platformy, pracownicy muzeum nie obawiają się niższej frekwencji w prawdziwym muzeum. - Liczymy raczej, że zbiory w internede okażą się zachętą do odwiedzenia nas w rzeczywistości - opowiada Anna Kotonowicz. Koncepcja muzeum powstała w Fundacji Grupy TP, a multimediahią platformę zaprojektowała i wykonała Wirtualna Polska.
Echo Miasta Kraków (05-05-2008)