W tym roku Muzeum Powstania Warszawskiego po raz pierwszy zagra na XVII Przystanku Woodstock w Kostrzynie nad Odrą. Kilkunastoosobowa grupa pracowników i wolontariuszy od 4 do 6 sierpnia będzie prezentować działalność...
W tym roku Muzeum Powstania Warszawskiego po raz pierwszy zagra na XVII Przystanku Woodstock w Kostrzynie nad Odrą. Kilkunastoosobowa grupa pracowników i wolontariuszy od 4 do 6 sierpnia będzie prezentować działalność Muzeum Powstania Warszawskiego. Na gości naszego pawilonu czekają m.in. warsztaty komiksowe, turniej gier planszowych, gra miejska oparta na przedwojennej grze karcianej „Flirt”, wspólne śpiewanie piosenek powstańczych i antywojennych. Spośród licznie zaplanowanych atrakcji uczestnicy festiwalu będą także mieli okazję obejrzeć „Miasto ruin” oraz dowiedzieć się w jaki sposób powstał ten wyjątkowy projekt, dokumentujący skalę zniszczeń Warszawy po Powstaniu Warszawskim.
Podczas Przystanku Woodstock w pawilonie Muzeum Powstania Warszawskiego będzie można poznawać m.in. polsko-niemieckie projekty:
wystawę „Solidarność Społeczeństw”, przedstawiającą fenomen ruchu społecznego, który zainicjował w Polsce zmiany demokratyczne i stał się symbolem siły i determinacji polskiego społeczeństwa w pokonywaniu komunistycznego reżimu. Wystawa przedstawi także zjawisko „Solidarności społeczeństw” w latach 80., kiedy od zachodnich sąsiadów płynęły do Polski paczki z pomocą materialną, a także duchowe wsparcie w postaci społecznej solidarności. warsztaty komiksowe, które będą kolejnym polsko-niemieckim projektem. Spotkania prowadzone będą zarówno przez polskich, jak i niemieckich rysowników. Poprzez refleksję i poszukiwanie komiksowych narracji w międzynarodowej grupie, otworzą się nowe perspektywy na wspólną historią obydwu państw. Celem warsztatów jest przybliżenie historii oraz rozwijanie umiejętności rysowania komiksów.Odwiedzający pawilon będą mogli bliżej poznać funkcjonowanie Muzeum Powstania Warszawskiego, zagrać w powstańcze gry planszowe, a także wziąć udział w grze miejskiej oraz obejrzeć materiały multimedialne dotyczące historii Powstania Warszawskiego, m.in. wywiady z Powstańcami Warszawskimi przeprowadzone przez wolontariuszy Muzeum w ramach projektu Archiwum Historii Mówionej.
W każdy festiwalowy wieczór uczestnicy będą mogli wziąć udział w wspólnych śpiewankach o tematyce antywojennej.
Więcej szczegółów już wkrótce na stronie www.woodstock.1944.pl oraz www.wosp.org.pl
Muzeum Powstania Warszawskiego od wielu lat współpracuje z Fundacją Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, organizując co rocznie muzealny sztab w trakcie kolejnych finałów. W tym roku Muzeum weźmie udział w edukacyjno – kulturalnym projekcie, jakim jest Akademia Sztuk Przepięknych działająca podczas XVII Przystanku Woodstock.
Wystawa „Solidarność Społeczeństw”:
Publiczne zbiórki pieniędzy i żywności oraz transporty z pomocą humanitarną dla Polski organizowane były we Francji, Niemczech, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Austrii, w Stanach Zjednoczonych. Międzynarodowa solidarność krajów demokratycznych z Polską, pokonywała granice ustanowione przez komunistyczny rząd.
„Solidarność społeczeństw” stanowi przykład tworzenia się więzi między narodami, które były wrogie sobie w czasach wojen, jednak integracja i współpraca okazały się możliwe, niejednokrotnie nawiązały się długoletnie kontakty, przyjaźnie, które przetrwały do dziś. Była to niejako oddolna polityka odprężenia, polityka pokoju w ludzkich rękach. Czasami narody wyprzedzają swe rządy (były prezydent RFN - Richard von Weizsaecker).
Muzeum proponuje udział w nowoczesnej, multimedialnej wystawie opierającej się na wywiadach ze świadkami czasu: Polakami i Niemcami. Materiały zostały zrealizowane przez Fundację Konrada Adenauera.