Muzeum dla wszystkich

Warszawa bez barier Muzeum Powstania Warszawskiego jest najlepiej przystosowanym do potrzeb niepełnosprawnych budynkiem w stolicy Placówka zwyciężyła w drugiej edycji konkursu „Warszawa bez barier” organizowanego przez miasto i Stowa...

.
Warszawa bez barier
Muzeum Powstania Warszawskiego jest najlepiej przystosowanym do potrzeb niepełnosprawnych budynkiem w stolicy
Placówka zwyciężyła w drugiej edycji konkursu „Warszawa bez barier” organizowanego przez miasto i Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji. Przez kilka miesięcy instytucje i mieszkańcy Warszawy zgłaszali do organizatorów budynki, które ich zdaniem są najlepiej przystosowane dla niepełnosprawnych — mają odpowiednie windy, podjazdy, toalety czy udogodnienia dla niewidomych. Następnie po Warszawie jeździł przedstawiciel miasta i sprawdzał, czy z niemal 30 zgłoszonych budynków faktycznie mogą korzystać niepełnosprawni.
Później 11-osobowe jury rozpoczęło obrady.
- Ocenialiśmy stopień dostępności, porównując obiekty. Chodzi o to, żeby można było w sposób bezkolizyjny do budynku wejść, a potem poruszać się po nim. Zdarzały się takie, które mimo świetnego dostosowania wnętrza były odcięte od świata, bo nie było dogodnego dojazdu - opowiada Krzyszto Chwalibóg architekt z Rady Architektoniczno-Urbanistycznej Miasta stołecznego Warszawy, jeden z jurorów.
Organizatorzy konkursu podkreślali, że mimo iż coraz więcej budynków przyjaznych jest dla niepełnosprawnych, to w Warszawie nie ma obiektu który spełniałby wszystkie warunki i był w pełni dostosowany do potrzeb wszystkich.
- Jeżeli Warszawa chce być metropolią, nie można zapomnieć, że blisko połowa ludności może mieć problemy z poruszaniem się. Ten konkurs to dobry początek drogi do zniesienia barier architektonicznych w stolicy – mówi Krzysztof Chwalibóg.
Oprócz Muzeum Powstania Warszawskiego nagrodzone zostały budynek Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego przy Krakowskim Przedmieściu (kategoria budynek zabytkowy) i Pałac Sprawiedliwości na pl.Krasińskich (kategoria budynek użyteczności publicznej).
Oprócz głównych nagród przyznano także wyróżnienia: restauracja Mirador przy Grzybowskiej i pływalni Foka na Bemowie oraz dla prywatnego mieszkania przy ul. Modlińskiej 22.
Mówią nagrodzeni
Jan Ołdakowski - dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego
Jest to zaskoczenie dla nas tym większe, że dostosowanie muzeum do potrzeb niepełnosprawnych traktowaliśmy jako rzecz normalną. To tak, jakbyśmy dostali nagrodę od strażaków za dobre zabezpieczenie przeciwpożarowe. Codziennie odwiedza nas kilku, kilkunastu niepełnosprawnych. Staramy się, żeby jak najwięcej z nich mogło zobaczyć jak największą część ekspozycji.
Lech Gardocki - 1.Prezes Sądu Najwyższego o Pałacu Sprawiedliwości przy p1. Krasińskich
Nie myślałem, że nasz budynek jest wyjątkiem. Jestem bardzo szczęśliwy, że mogliśmy się przyczynić do zniesienia barier architektonicznych. Już na etapie projektowania pamiętaliśmy o przyjaznych dla niepełnosprawnych rozwiązaniach.
Katarzyna Chałasińska-Macukow - rektor Uniwersytetu Warszawskiego o dawnej bibliotece
To nasza druga nagroda. Chcemy, żeby Uniwersytet dostosowywał się do potrzeb niepełnosprawnych i praktycznie nie realizujemy już inwestycji, które ich nie uwzględniają. Dawny BUW to budynek, w którym odbywają się też konferencje, więc jest przydatny nie tylko studentom.

Rzeczpospolita A (weekend) (3-12-2005)

Zobacz także

Nasz newsletter