We wnętrzu dawnej elektrowni tramwajowej przy ul. Przyokopowej trwają ostatnie prace przed otwarciem muzeum.
We wnętrzu dawnej elektrowni tramwajowej przy ul. Przyokopowej trwają ostatnie prace przed otwarciem muzeum..
Postrzępione bryły metalu wyglądają jak ruiny zburzonej Warszawy. Wypełniają środek hali, w której przed laty stały maszyny produkujące prąd. To fragment ekspozycji Muzeum Powstania Warszawskiego. Publiczność zobaczy ją już za niecałe dwa tygodnie
Właśnie montujemy instalację pt. "Umarłe miasto" - mówi współautor ekspozycji Mirosław Nizio, wskazując stalowe zgliszcza otaczające niewielki placyk. - Od środka stal jest sztucznie pordzewiona, na zewnątrz będzie czarna. U góry panele są opalone jak mury kamienic - wyjaśnia.
We wnętrzu dawnej elektrowni tramwajowej przy ul. Przyokopowej trwają ostatnie prace przed otwarciem muzeum. Nad jego urządzeniem czuwa trójka projektantów: Mirosław Nizio, Jarosław Kłaput i Dariusz Kunowski. Na parterze przedstawią, jak doszło do wybuchu Powstania Warszawskiego, na samej górze - na antresoli - pokażą przebieg walk, zaś na pierwszym piętrze - schyłek Powstania i losy jego uczestników po kapitulacji. To właśnie tu stawiane są ruiny miasta.
- W gruzowisku znajdzie się symboliczny grób. W oczodołach "okien" ujrzymy podświetlone zdjęcia powstańców - opowiada Mirosław Nizio. Tuż obok zaplanowano Salę Niemiecką. Jej ściany pokryją zdjęcia maszerujących żołnierzy, zaś podłogę i sufit - płyty ze stali, aby było słychać odgłos kroków.
Zupełnie inny nastrój zapanuje w wykańczanej właśnie na parterze Sali Małego Powstańca - kolorowej, z drewnianą podłogą. Przeznaczona jest dla dzieci. Na przedszkolaków będą tu czekały ręcznie szyte misie (takie jakie mieli ich rówieśnicy 60 lat temu). Starsze dzieci dowiedzą się czegoś o Powstaniu, bawiąc się np. w pocztę polową.
Czy do 2 października uda się ukończyć całą ekspozycję? Dyrektor muzeum Jan Ołdakowski odpowiada ostrożnie:
- Chyba nie zdążymy zbudować na antresoli powstańczego kanału. Ekspozycja będzie uzupełniana do końca roku.
[-]
Organizatorzy muzeum ogłaszają zbiórkę powstańczych opasek. Każda z nich zostanie podpisana i wyeksponowana w szklanym szybie panoramicznej windy na wieżę widokową
[Podpis pod fot.]
Projektanci Muzeum Powstania Warszawskiego: od prawej Mirosław Nizio, Jarosław Kłaput i Dariusz Kunowski
WAW