Spotkanie z kombatantami zakończyło dzisiaj konferencję Prawda Pamięć Odpowiedzialność Powstanie Warszawskie w kontekście stosunków polsko-niemieckich.
Spotkanie z kombatantami zakończyło dzisiaj konferencję Prawda Pamięć Odpowiedzialność Powstanie Warszawskie w kontekście stosunków polsko-niemieckich. . Pierwszy i drugi dzień konferencji poświęcone były poszczególnym aspektom związanym z Powstaniem Warszawskim, podczas trzeciego dnia podjęto tematykę form pamięci i kultury pamięci w Polsce i Niemczech.
W konferencji wzięli udział polscy i niemieccy studenci, profesorowie, historycy i Powstańcy. Wyświetlano filmy, organizowano debaty, pokazy filmowe. Studenci uczestniczyli natomiast w warsztatach o Powstaniu Warszawskim, do których mogli się przygotować czytając specjalnie przygotowane przez organizatorów teksty związane z tematyką powstańczą.
Oprócz wielu debat i wykładów, uczestnicy konferencji zwiedzali Muzeum Powstania Warszawskiego i obejrzeli po raz pierwszy emitowany w Polsce film „Konspiratorki”, który wzbudził ogromne zainteresowanie.
W warsztatach udział wzięło 69 studentów, w tym 50 studentów z Niemiec. W trakcie warsztatów wymieniano poglądy w żywiołowych, pełnych wrażeń dyskusjach. Bogaty program warsztatów dotyczył, między innymi, problemu odpowiedzialności historycznej w aspekcie indywidualnym oraz zbiorowym.
W trakcie warsztatów odkryto, że poczucie moralnego obowiązku obrony Ojczyzny jest dla współczesnych młodych Polaków tak samo bliskie jak było dla Powstańców, podczas gdy wśród młodych Niemców słowa „naród” i „obowiązek” wciąż budzą negatywne skojarzenia i żaden z nich nie byłby chętny do walki o wolność własnego narodu z bronią w ręku. Pozostając z szacunkiem do Powstańców, młodzi twierdza, że bliższe są im bezkrwawe rewolucje i tu jako przykład podają „Solidarność”.
Organizatorami konferencji, obok Muzeum Powstania Warszawskiego, byli Fundacja Polsko – Niemieckie Pojednanie oraz Kancelaria Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.