Od lat, z u funduszy, do lamusa odkłada się również budowę Muzeum Powstania Warszawskiego.
W połowie ub. roku władze warszawskiej gminy Centrum przy wsparciu prezydenta miasta Marcina Święcickiego przekazały Żydowskiemu Instytutowi Historycznemu w Polsce w wieczyste użytkowanie działkę o powierzchni 13 tys. m kw. Na jej terenie, w sąsiedztwie pomnika Bohaterów Getta, zostanie wybudowane Muzeum Historii Żydów Polskich. Wartość rynkową podarowanego terenu oszacowano na ok. 20 mln dolarów. (...)
Program i projekty wystawiennicze przyszłego muzeum opracowywane są przez międzynarodowy zespół kierowany przez twórców Muzeum Diaspory w Tel Awiwie oraz Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie. Warto przypomnieć, że właśnie to waszyngtońskie muzeum określone zostało niegdyś, także przez samych Żydów, jako przykład niezwykle dochodowej inwestycji wpisującej się w tzw. szoah biznes. (...)
Zdaniem niektórych warszawskich radnych przekazanie bezpłatnie niezwykle atrakcyjnej działki w centrum miasta pod tego typu inwestycję jest co najmniej wątpliwe (...). Warto w tym miejscu przypomnieć też, że mimo usilnych starań znanego opiekuna bezdomnych kamilianina o. Bogusława Palecznego, w stolicy zało miejsca dla jego podopiecznych. Argumentowano, że Warszawy nie stać na darmowe rozdawnictwo działek. Od lat, z u funduszy, do lamusa odkłada się również budowę Muzeum Powstania Warszawskiego".
MWA, GG "Nasz Dziennik"
,Nasz Dziennik'; prasa; Muzeum Historii Żydów Polskich; grunty; dary
WAW