„Pałacyk Michla", „Za garść dolarów" czy „Na szczęście" to tylko niektóre z tytułów nowel wchodzących w skład antologii komiksu o Powstaniu Warszawskim „44”. Większość opowiadań nawiązuje do wydarzeń z t
„Pałacyk Michla", „Za garść dolarów" czy „Na szczęście" to tylko niektóre z tytułów nowel wchodzących w skład antologii komiksu o Powstaniu Warszawskim „44”. Większość opowiadań nawiązuje do wydarzeń z tamtych lat..
- Staliście się podobni do Supermena, Spidermena i Tytusa, Romka i Atomka - żartował Jan Ołdakowski, dyr. Muzeum Powstania Warszawskiego, witając kombatantów, których losy opisano w komiksie. – Dlatego, że to wasze historie, są tym bardziej wzruszające – dodał. W antologii znalazło się 17 nowel, w większości opartych na archiwalnych materiałach, relacjach i wspomnieniach powstańców.
Jedną z takich opowieści jest historia Janusza Brochwicza-Lewińskiego, który 5 sierpnia dowodził legendarną obroną pałacyku Michla na Woli. Znalazło się też w niej miejsce na rozważania o zagładzie oraz walce o wolność. Właśnie taką filozoficzną nowelą jest „Schonheit” opowiadający o zniszczeniu miasta. W pracy nad zbiorem wzięli udział najlepsi rysownicy i scenarzyści polskiego komiksu, m.in. Tomasz Kołodziejczak, Tomasz Niewiadomski czy Jacek Frąś. – Wybierając autorów postawiłem na najlepszych twórców jakich znam – mówi Przemysław Truściński „Trust”, dyrektor artystyczny antologii, a także współautor jednego z komiksów. – Musieli mieć coś wspólnego z Warszawą, chciałem aby mieli do niej emocjonalny stosunek – dodaje. Komiks można kupić w księgarni Muzeum Powstania Warszawskiego od 29 sierpnia.
Dziennika Polska Europa Świat Warszawa (29-08-2007)