Kiedy myślę Warszawa – Sagi Rodów Warszawskich.

Serdecznie zapraszamy na wykłady z cyklu „Kiedy myślę Warszawa – Sagi Rodów Warszawskich” wygłaszanych w Muzeum Powstania Warszawskiego. Cykl wykładów poświęcony będzie warszawskim rodzinom...

Serdecznie zapraszamy na wykłady z cyklu „Kiedy myślę Warszawa – Sagi Rodów Warszawskich” wygłaszanych w Muzeum Powstania Warszawskiego. 
Cykl wykładów poświęcony będzie warszawskim rodzinom, ich historii, związkom z Warszawą, życiem miasta, pracą, walką i rolą tych rodzin w kształtowaniu obrazu społecznego i kulturowego Warszawy. Jednym z ważnych zagadnień będzie sprawa Powstania Warszawskiego w kontekście kształtowania przez dom rodzinny pewnych moralnych postaw młodych ludzi, ze szczególnym uwzględnieniem dziewcząt zaangażowanych w konspiracje i potem w Powstanie. Niewiele o nich wiadomo. Wiemy, że były łączniczki, sanitariuszki, szyfrantki, kurierki, ale bliżej i szerzej są mało znane. One i ich rodziny będą w dużej mierze bohaterkami tych spotkań. 


Spotkania odbywać się będą we wtorki o godzinie 18.00 w Muzeum Powstania Warszawskiego w Audytorium Jana Nowaka Jeziorańskiego. Każde ze spotkań potrwa ok. 1,5 godz. Wykłady poprowadzi Joanna Bojarska.


Styczniowe spotkania:

21.01 - "Ołówki, kredki, linijki. Stanisław i Leszek Majewscy-Dzieje Fabryki Ołówków w Pruszkowie

Spotkanie poświęcone dziejom rodziny i pierwszej w Polsce, a jednocześnie największej fabryki ołówków. Powstała w 1889 roku w Warszawie. Od 1894 roku działająca w Pruszkowie. Po wojnie w 1947 roku upaństwowiona. Dzieje rodziny związane są nierozerwalnie z dziejami fabryki zarówno w działalności zawodowej jak i społecznej, kulturalnej i sportowej.  Rodzina Majewskich zapisała swa trudna i piękna kartę w czasie I i II wojny światowej. Po Powstaniu Warszawskim niosła też pomoc przebywającej w obozie w Pruszkowie ludności Warszawy.

28.01 - Reiffowie-warszawski kalejdoskop rodzinny

W oparciu o książkę Marii Diatłowickiej "Mozaika rodzinna" przedstawienie losów spolonizowanej niemieckiej rodziny kupieckiej, której losy ściśle związane są z historia Polski. Synowie protoplasty rodu Johana Georga Reiffa brali udział w Powstaniu Styczniowym, poddani byli represjom, są również związani z Legionami Piłsudskiego, działalnością konspiracyjną w okresie okupacji, brali udział w Powstaniu Warszawskim, dotknęła ich powojenna tułaczka. Po II wojnie światowej rodzina rozrzucona została po Polsce. Część jedynie ponownie związała swe losy z Warszawą, ale związki i więzy rodzinne przetrwały. Dzieje tej rodziny to fascynująca historia ludzi i miasta, różnorodnych charakterów, działań i powiązań. To saga prawdziwie warszawskiej rodziny.

Zobacz także

Nasz newsletter