Kazimierz Leski powraca w drugim tomie serii komiksowej BRADL!

drugi album serii komiksowej

Oficer polskiego wywiadu ponownie wkracza do akcji. Czym tym razem nas zaskoczy? Wraz z nim odwiedzimy zadymione knajpy okupowanej Warszawy, zajrzymy do zapomnianych tuneli pod miastem, czy też odkryjemy tajne skrytki. Wydawnictwo Egmont Polska i Muzeum Powstania Warszawskiego zapraszają na warszawską premierę, która odbędzie się 5 października w Muzeum, w Sali pod Liberatorem. Drugi tom serii komiksowej Bradl dostępny jest w sprzedaży od 15 września br.

Fabuła komiksu "Bradl tom 2" kryje w sobie wiele tajemnic. Zarówno scenariusz Tobiasza Piątkowskiego, jak i rysunki Marka Oleksickiego utrzymane są w stylistyce noir, stanowiącej idealną oprawę przygód nieustraszonych szpiegów z czasów II wojny światowej. Dzięki temu czytelnik odkrywając poszczególne wątki i sceny łatwo wczuwa się w mroczny klimat opowieści. Akcja drugiego tomu cyklu komiksowego Bradl rozgrywa się w okupowanej Warszawie – gdzie w mroku czają się tajemnice przeszłości. Kazimierz Leski wciąż nieuchwytny dla wroga, ucieka przed łapankami, prowadząc codzienną grę w podziemnej organizacji wywiadowczej Muszkieterów, do której należy.

Drugi tom to też nowe szpiegowskie zadania, nowa miłość i stary wróg, który metodycznie rozpracowuje poczynania konspiratorów. Finałowe starcie poprzedzi wyprawa do tajemniczych podziemi międzywojennej Warszawy…

Cieszymy się, że pierwszy album z cyklu komiksowego Bradl oparty na intrygującym życiorysie Kazimierza Leskiego, został tak pozytywnie odebrany, nie tylko w gronie miłośników historii obrazkowych. Muzeum propaguje przekazywanie wiedzy historycznej w nowoczesnej formie, dlatego też wraz z wydawnictwem Egmont postanowiliśmy kontynuować tę serię. Mamy nadzieję, że również drugi tom komiksu, zaskoczy czytelników i sięgną po niego i starzy i nowi odbiorcy – podkreśla Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Inspirację dla nowych epizodów stanowiła niezwykła atmosfera okupowanej stolicy, gdzie nawet znani muzycy czynnie działali w konspiracji oraz klasyczne kino gangsterskie spod znaku Va Bank z jego przerysowanymi, groteskowymi postaciami – podkreśla Tobiasz Piątkowski, scenarzysta.

Piątkowski dodaje - Nowy tom przynosi sporo akcji, rzuca nowe światło na znanych bohaterów, a także kontynuuje formalne i montażowe zabiegi z poprzedniej części. Leski odnajduje swoje miejsce w Warszawie i u boku Muszkieterów.

Rysownik Marek Oleksicki nie obniża poprzeczki, jego kreska jest nadal dynamiczna, dopracowana, a mroczne obrazy przyciągają uwagę. Praca graficzna nad kontynuacją serii Bradl była dla mnie równie fascynująca, jak w przypadku pierwszego albumu. Najciekawsze było przedstawienie wątków z przeszłości Wuja i tworzenie atmosfery szaleństwa, w której pogrąża się Helmut Radke. By przyciągnąć i utrzymać uwagę czytelnika staram się tworzyć nietypowe ujęcia i kadrowanie – mówi Oleksicki.  

O polskiej historii i naszych bohaterach możemy i powinniśmy opowiadać na różne sposoby. Oficjalnie, podniośle, z refleksją - w trakcie oficjalnych uroczystości, w podręcznikach szkolnych, na cmentarzach. Aktywnie, nowocześnie, przygodowo – w filmach akcji, w czasie festynów i rekonstrukcji. Komiks to idealne medium do przedstawiania przeszłości - przygody, scenografii, strojów, faktów. Akcji i fantazji. Taki właśnie jest drugi tom serii Bradl – zaznacza Tomasz Kołodziejczak, redaktor naczelny Klubu Świata Komiksu.

Album został wzbogacony o wstęp historyczny dr. Andrzeja Zawistowskiego, szkice poszczególnych kadrów i postaci oraz zdjęcia okupowanej Warszawy.

Podobnie jak w pierwszym tomie komiksu, historia Bradla podzielona jest na dwie opowieści graficzne: „Jaskinia Smoka” i „Diabeł w pudełku”. Fabuła komiksu jest fikcyjna, a niektóre wydarzenia opierają się na faktach historycznych. 

Wydawcami komiksu są Muzeum Powstania Warszawskiego i Wydawnictwo Egmont Polska. 

Partnerem wydawnictwa jest Polska Grupa Energetyczna.

Kup komiks "Bradl, tom II" w internetowym sklepie z pamiątkami Muzeum Powstania Warszawskiego >

                                                                                                                            fot. Marek Michalski/MPW

Bradl, tom 2
Scenariusz: Tobiasz Piątkowski
Rysunki: Marek Oleksicki
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Objętość: 64 strony
Format: 167x255
Cena: 29,99
ISBN: 978-83-281-1900-0
Język oryginału: polski
Seria: Bradl
Kategoria: komiks polski
Tematyka: historyczny

Więcej na: www.swiatkomiksu.pl, www.1944.pl oraz www.facebook.pl/bradlwakcji


 

O autorach:

Tobiasz Piątkowski (ur. 1979) – scenarzysta, absolwent Politechniki Warszawskiej na Wydziale Architektury. Współautor m.in. serii „Status 7”, „48 stron”, „Rezydent”, „Koszmary zebrane”, „Pierwszej brygady” oraz „Nowych przygód Stasia i Nel”, a także komiksów i magazynów dziecięcych. Pracuje jako conceptual designer.

Marek Oleksicki (ur. 1979) – absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Grafiki. Pracuje dla reklamy, jest też ilustratorem, plakacistą i rysownikiem komiksów. W Polsce ukazały się trzy albumy z jego rysunkami – „Odmieniec. Trzy”, „Ursynowska specgrupa od rozwałki. Metametal” i „Bradl”. Jego prace można znaleźć w antologii o Powstaniu Warszawskim – „Powstanie ʼ44”. Głównie tworzy dla zagranicznych wydawnictw. Jego najbardziej znane komiksy to „Frankenstein’s Womb” (do scenariusza Warrena Ellisa), „28 Days Later” (do scenariusza Michaela Alana Nelsona), a także „The Darkness: Close Your Eyes” i głośna seria „Zero” (do scenariuszy Alesa Kota).


 

Dla fanów Kazimierza Leskiego oraz wielbicieli innych postaci serii „Bradl” przygotowaliśmy tapety nawiązujące do drugiego tomu komiksu – już dziś na komputerze lub telefonie możecie mieć swoich ulubionych bohaterów! Są wśród nich: Leski, Wujo, Helmut i Basia.

 

 

Pobierz tapety w odpowiedniej dla siebie rozdzielczości:

1366x768

 

1920x1080

 

1920x1200

 

smartfony

Zobacz także

Nasz newsletter