Profil Humans of New York jest jedną z najpopularniejszych strona na facebooku - śledzi go ponad 16 milionów osób...
Profil Humans of New York > jest jedną z najpopularniejszych strona na facebooku - śledzi go ponad 16 milionów osób. Od wczoraj jego użytkownicy żyją historią z Powstaniem Warszawskim w tle.
Dziś w nocy na profilu pojawiła się historia nowojorczyka o znajomo brzmiącym imieniu Tadzio > nazwiskiem Smith poszukującym informacji o swoim zmarłym ojcu Klaudiuszu Jamiołkowskim – Polaku, żołnierzu Armii Krajowej, uczestniku Powstania Warszawskiego. Wpis zdobył olbrzymią popularność: w ciągu 15 godzin polubiło go ponad 250 tys. osób! Całą sprawę komentują tysiące internautów z całego świata.
Informacja dotarła do Muzeum Powstania Warszawskiego, które już skontaktowało się z poszukującym ojca Tadziem. Chcemy podzielić się naszymi informacjami dotyczącymi jego ojca. Co o nim wiemy? Urodził się 21 marca 1932 roku w Warszawie. W Powstaniu Warszawskim był 12-letnim łącznikiem o pseudonimie Cezar. Służył na Śródmieściu Północnym w III plutonie 8. Kompanii batalionu „Kiliński”. Zmarł w Kanadzie 19 października 1981 roku.
ZOBACZ POWSTAŃCZY BIOGRAM KLAUDIUSZA JAMIOŁKOWSKIEGO >
Wielu żołnierzy „Kilińskiego” żyje do dzisiaj. Niektórzy z nich na pewno pamiętają młodego Klaudiusza. Jednym z nich jest na pewno podporucznik Antoni Bieniaszewski >, z którym Tadzio Smith spotkał się kilka lat temu. „He was over ninety years old. He told me that he remembered my father well, because he’d lied about his age to become the youngest soldier in the Polish Home Army. And he confirmed every one of the stories that my father had told me.” (pol. Miał ponad 90 lat. Powiedział mi, że dobrze pamięta mojego ojca, ponieważ ten skłamał na temat swojego wieku by stać się najmłodszym członkiem Armii Krajowej. Potwierdził mi również wszystkie historie, o których opowiadał mi ojciec.) – czytamy w opisie na profilu Humans of New York.
Jaki będzie dalszy ciąg tej historii? Trudno powiedzieć. Pracownicy Muzeum już skontaktowali się z Tadziem Smithem. Może okaże się, że „Cezar” znał Alinę Janowską i Zdzisława Maklakiewicza, którzy również walczyli w batalionie „Kiliński”, a po wojnie byli znakomitymi aktorami. Być może brał udział w którymś z wielkich zwycięstw „Kilińskiego”: zdobycie „Prudentialu”, gmachu PKO albo PAST-y? Jedno jest pewne: będziemy Was o wszystkim informowali!
ZOBACZ POWSTAŃCZY BIOGRAM ALINY JANOWSKIEJ >
PRZECZYTAJ POWSTAŃCZE WSPOMNIENIA ALINY JANOWSKIEJ >
ZOBACZ POWSTAŃCZY BIOGRAM ZDZISŁAWA MAKLAKIEWICZA >
Batalion „Kiliński”. Batalion powstał w pierwszych dniach stycznia 1940 roku pod nazwą „Vistula”. W marcu 1943 roku przemianowano go na Batalion im. płk. Jana Kilińskiego pod dowództwem rtm. Henryka Roycewicza „Leliwy”. Do Powstania „Kiliński” przystąpił w sile siedmiu kompanii, zorganizowanych w dwa zgrupowania: IX - w sile czterech kompanii, pod dowództwem rtm. „Leliwy”, i X, złożone z trzech kompanii, pod dowództwem por. Leona Gajdowskiego „Ostoi”. W ciągu następnych dni batalion uzupełniono o dwie kolejne kompanie. W połowie sierpnia jednostka liczyła dwa tysiące ludzi. Obszarem działania IX Zgrupowania było Śródmieście Północ. Batalion brał udział w zdobyciu wielu ważnych obiektów, m.in.: „Prudentialu”, gmachów MZK, PKO i Polskiego Radia, Poczty Głównej oraz PAST-y przy ul. Zielnej. X Zgrupowanie walczyło na pograniczu Woli i Śródmieścia. 6 sierpnia rozbity oddział wycofał się na Stare Miasto; część żołnierzy zgrupowania pozostała w Śródmieściu Północ, wchodząc w skład Batalionu Szturmowego „Rum”. Po upadku Starówki ewakuowani żołnierze „Kilińskiego” walczyli na Czerniakowie, Żoliborzu i w Śródmieściu.
Straty Batalionu „Kiliński” - ponad pięciuset poległych.
Fotografia z Powstania Warszawskiego. Śródmieście Północne. Grupa powstańców z batalionu "Kiliński" wchodzących do gmachu PAST-y przy ulicy Zielnej 37/39
Fotografia z Powstania Warszawskiego. Śródmieście Północne. Grupa powstańców z batalionu "Kiliński" przed gmachem PAST-y przy ulicy Zielnej 37/39. W wejściu do budynku, w furażerce, prowadzony ranny ppor. Antoni Agopszowicz "Tosiek".
Fotografia z Powstania Warszawskiego. Śródmieście Północne. Zbiórka oddziału powstańczego z Batalionu "Kiliński" na podwórzu kamienicy w Al. Jerozolimskich 6. Oddział w nocy z 24 na 25 sierpnia zdobył "Cafe Club" w budynku przy ul. Nowy Świat 15 / Al. Jerozolimskie 2.
Fotografia z Powstania Warszawskiego. Śródmieście Północne. Powstańcy z Batalionu "Kiliński" odpoczywają na podwórzu kamienicy w Al. Jerozolimskich 6, po zdobyciu "Cafe Clubu" mieszczącego się w budynku przy ul. Nowy Świat 15 / Al. Jerozolimskie 2