27 stycznia przypada 72. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Na świecie obchodzony jest wtedy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
Powoli i mozolnie w ciągu ostatnich siedemdziesięciu lat dowiadujemy się, czym był Auschwitz-Birkenau. Zapominamy o nim i odkrywamy go na nowo. Mimo intensyfikacji globalnych badań i interpretacji w ostatnich dwóch dekadach przegrywamy walkę z czasem, ponieważ na naszych oczach odchodzą ostatni świadkowie faktycznego Auschwitz – ci, którzy przeżyli, aby nieść świadectwo, a jednak po wyzwoleniu napotykali często na mur niezrozumienia, obojętności i globalnej ciszy.
Tamten Auschwitz powoli odchodzi, ale co pozostaje? Czym jest Auschwitz dla współczesnych i jak wielotorowo skonstruowana jest pamięć o nim? Czym jest Auschwitz dla Ciebie? Historycznym kuriozum wzbudzającym naturalną fascynację cierpieniem i mordem, globalną mekką tanatoturystyki, czy może czymś bardzo realnym, powodującym strach przed powtórką Auschwitz
w niedalekiej przyszłości? Czy pamięć o skrajnym doświadczeniu cierpienia wraz ze strachem dają gwarancję naszej większej odpowiedzialności i aktywności przeciwko zbrodniom ludobójstwa, czy świadczą jedynie o fascynacji radykalizmami?
Na te i inne pytania odpowiadać będą:
dr Tomasz Cebulski – autor książki „Auschwitz po Auschwitz”, politolog, założyciel ośrodka badawczego POLIN TRAVEL
prof. Dariusz Stola – historyk, dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Dawid Wildstein – dziennikarz, szef publicystyki w TVP Info, zastępca redaktora naczelnego kwartalnika „Fronda lux”
prowadzenie:
dr Mikołaj Mirowski – historyk i publicysta, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Forum Żydów Polskich
Miejsce: Muzeum Powstania Warszawskiego, ul. Grzybowska 79, Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego
Data: 31.01.2017 r.
Godzina: 18:30
Wstęp wolny