Zapraszamy wszystkich na drugie spotkanie w czwartym sezonie wykładów Modernistyczna Przestrzeń Warszawy: IN SITU. W najbliższą sobotę zwiedzać będziemy jeden z najciekawszych plastycznie obiektów reprezentujących polski styl dekoracyjny lat dwudziestych- budynek Związku Zawodowego Pracowników Kolejowych RP, będący współcześnie siedzibą Teatru "Ateneum".
Romuald Miller należał do niedużego grona architektów swej generacji, którzy przez wiele lat działali we współpracy z instytucjami państwowymi, uczestnicząc jednocześnie w życiu społecznym, politycznym i zawodowym swego środowiska. Jego śmierć w 1945 zakończyła przeszło trzy dekady twórczości projektowej, odzwierciedlającej rozwój polskiej architektury w I połowie XX wieku. W okresie Dwudziestolecia związany przede wszystkim ze Związkiem Zawodowym Kolei, realizował obiekty zarówno w stylu dworkowym jak i w stylu funkcjonalnym. Budynek domu Związku, mieszczący od dekad Teatr Ateneum, jest obiektem wyjątkowym w twórczości Millera, ukształtowanym w dużym stopniu przy pomocy dekoracji, detali oraz mebli zaprojektowanych przez Wojciecha Jastrzębowskiego i Edwarda Trojanowskiego. Gmach na Powiślu stanowi jeden z nielicznych dobrze zachowanych przykładów polskiego stylu dekoracyjnego, spopularyzowanego poprzez sukcesy polskiego pawilonu na Wystawie Światowej w Paryżu w 1925 roku.
Data: 28.04.2018 r.
Miejsce: Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza, ul. Jaracza 2
Czas: 14.00 – 17.00
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązuje rejestracja internetowa na stronie: www.1944.pl/rejestracja. Rejestracja rusza we wtorek, 24 kwietnia o godz. 20.00.