Gdzie mieszkali Karwowscy

Pamiętacie słynny bar mleczny z filmu „Miś" ze sztućcami na łańcuchu i blaszanymi miskami zamiast talerzy przykręconymi do stołu? Tych, którzy do dziś zastanawiają się, w którym miejscu były kręcone te sceny, musimy rozczarować.

Pamiętacie słynny bar mleczny z filmu „Miś" ze sztućcami na łańcuchu i blaszanymi miskami zamiast talerzy przykręconymi do stołu? Tych, którzy do dziś zastanawiają się, w którym miejscu były kręcone te sceny, musimy rozczarować. Ów bar w ogóle nie istniał. Do dziś za to stoją bloki, w których mieszkali m.in. państwo Karwowscy z „Czterdziestolatka" i rodziny z „Wojny domowej"..
Miłośnicy filmu i Warszawy mogą wreszcie połączyć swoją pasję w jedno i w niecodzienny sposób poznać stolicę na nowo - poprzez wyjątkowy przewodnik, który wydało Muzeum Powstania Warszawskiego.
- Szukaliśmy sposobu opowiedzenia o stolicy na nowo, w sposób ciekawy i oryginalny - wyjaśnia Dariusz Gawin, pomysłodawca książki. - Trzeba pamiętać, że Warszawa „zagrała" w ponad dwustu filmach, m.in. u Barei i Kieślowskiego. Inne miasta, które pojawiły się na ekranie, jak Wrocław czy Gdańsk, zliczyć można na palcach jednej ręki - dodaje.
Do przewodnika trafiło blisko sto filmów. Ich selekcji dokonał historyk Grzegorz Sołtysiak. - To wybór bardzo osobisty, zamieściłem tu głównie moje ulubione tytuły, ale jednocześnie tytuły ważne dla Warszawy - mówi Sołtysiak.
Dlaczego zało tu wszystkich „warszawskich" filmów? - Założeniem było napisanie przewodnika, który z łatwością można schować do kieszeni i posługiwać się nim na ulicy. Nie jest to praca naukowa - śmieje się Sołtysiak. - Poza tym jest problem z dotarciem do wielu tytułów, które tkwią w różnych archiwach, o wielu z nich wiewyłącznie wąskie grono specjalistów. Jest to więc książka popularna dla człowieka, który powinien te filmy znać. Obok kultowych komedii Barei, starych seriali i czarnej serii polskiego dokumentu, autor sięga też po tytuły nowsze. Wśród nich nie mogło zanąć oczywiście „Warszawy" Dariusza Gajewskiego, której akcja toczy się główniena Muranowie i w centrum, wspomnianego „Placu Zbawiciela", a nawet bijących kinowe rekordy popularności komedii romantycznych „Nigdy w życiu!" i „Tylko mnie kochaj" Ryszarda Zatorskiego. - Most Świętokrzyski pojawia się teraz w co drugim polskim filmie, ale to właśnie w „Nigdy w życiu!" zagrał pierwszą ważną rolę - mówi Grzegorz Sołtysiak. - Z kolei w „Tylko mnie kochaj" Warszawa jest niesamowicie piękna. Pokazane są nowe, atrakcyjne miejsca, jak choćby budynek Focus przy al. Armii Ludowej czy biurowiec na placu Teatralnym - dodaje.
Książka jest typowym przewodnikiem. Autor proponuje czytelnikowi spacer po Warszawie. Opowiada o poszczególnych obiektach i przy okazji pisze, jakie filmy i seriale są z nimi związane. Rozpoczyna od Dworca Centralnego, który najczęściej jest pierwszym miejscem, z którym każdy przyjeżdżający do stolicy człowiek styka się na początku. Poza tym opisuje także trzy trasy wycieczek: po Warszawie kryminalnej, socrealistycznej i barejowskiej.
Obok zdjęć z filmów autor książki zamieszczał informacje dotyczące dat zbudowania poszczególnych budynków i nazwiska architektów,
swoje refleksje, ale przy pisaniu korzystał też z archiwów, scenogramów kolaudacyjnych, materiałów cenzury, recenzji i wycinków prasowych. Uzupełnieniem są opowieści Andrzeja Pągowskiego, który jest autorem plakatów do większości warszawskich filmów. Do książki dodatkowo dołączona jest płyta z najbardziej charakterystycznymi fragmentami dzieł, o których jest mowa w książce.
„Filmowy przewodnik po Warszawie" to druga pozycja sygnowana przez Muzeum Powstania Warszaw¬skiego. Wcześniej ukazał się „Przewodnik po powstańczej Warszawie", a na początek przyszłego roku przygotowywany jest z kolei „Przewodnik po warszawskich blokowiskach". Książka (kosztuje 25 zł) dostępna jest tylko w sklepiku Muzeum, ale można ją też zamówić w sklepie internetowym muzeum. www.1944.pl.

Dziennik Polska Europa Świat Warszawa (22-11-2007)

Zobacz także