Canadian Photographer In Warsaw.

Od 26 maja zapraszamy do Fotoplastikonu Warszawskiego na wystawę „Canadian Photographer In Warsaw”, która przedstawia zapis podróży po Warszawie lat 60. nieznanego Kanadyjczyka. Tajemniczy autor (lub autorka) slajdów...

Od 26 maja zapraszamy do Fotoplastikonu Warszawskiego na wystawę „Canadian Photographer In Warsaw”, która przedstawia zapis podróży po Warszawie lat 60. nieznanego Kanadyjczyka. Tajemniczy autor (lub autorka) slajdów odbył spacer po wielu zakątkach stolicy takich, jak Stare Miasto, Wilanów, Łazienki, ale również mniej turystycznych miejscach: Stadion Dziesięciolecia czy MDM, ukazując życie codzienne ówczesnych mieszkańców stolicy. Wystawa będzie czynna od 26 maja 2011 od wtorku do soboty w godz. 10.00 -18.00 w oficynie kamienicy w Al. Jerozolimskich 51.


Niezwykły zestaw zdjęć prezentujący stolicę lat 60. jest zapisem podróży po Warszawie nieznanego Kanadyjczyka, który w latach 60. odbył podróż po Europie odwiedzając wiele stolic Starego Kontynentu w tym właśnie Warszawę. Na zdjęciach, obok obowiązkowych dzisiaj na turystycznej mapie punktów, tj. Stare Miasto, Wilanów, Krakowskie Przedmieście, Łazienki zobaczyć można rejony popularne w latach 60., będące wizytówką socjalistycznej Warszawy, tj. MDM, Muranów, okolice ul. Kruczej czy Stadion Dziesięciolecia. Część kolekcji stanowią zdjęcia przedstawiające życie codzienne mieszkańców stolicy. To fotografie pokazujące sceny uliczne, ludzi spieszących się do pracy, czy pasażerów tłumnie oblegających przystanki tramwajowe. Wystawa Canadian Photographer In Warsaw to niezwykły obraz Warszawy okresu PRL-u oczami cudzoziemca.


Stolica, w burzliwych latach 60., zostaje przedstawiona jako miasto podnoszące się powoli z gruzów po zniszczeniach II wojny światowej, które nabiera zupełnie nowego oblicza – wzorcowej stolicy państwa socjalistycznego. Zdjęcia pochodzą z prywatnych zbiorów Tomasza Bielawskiego, członka Polskiego Klubu Stereoskopowego, wielokrotnie już współpracującego z Fotoplastikonem Warszawskim.


Fotoplastikon Warszawski, którym od 2008 r. opiekuje się Muzeum Powstania Warszawskiego, jest unikalny – powstał na początku XX w. i z przerwami działał przez całe stulecie. W swoich zbiorach posiada już ponad 5000 unikalnych stereoskopowych fotografii, przedstawiających niemal wszystkie zakątki świata.
 

Zobacz także

Nasz newsletter