Międzynarodowy, międzypokoleniowy filmowy projekt na temat podejmowania oporu wobec opresji i działań w obronie praw człowieka “Activists against Xenocide” jest skierowany...
Międzynarodowy, międzypokoleniowy filmowy projekt na temat podejmowania oporu wobec opresji i działań w obronie praw człowieka “Activists against Xenocide” jest skierowany do uczestników z Polski, Niemiec, Łotwy i Węgier, zainteresowanych tematyką podejmowania oporu wobec opresji i łamania praw człowieka oraz badaniem tego tematu za pomocą krótkich filmów.
Projekt składa się z:
1) seminarium 31.03-06.04.2014 Krzyżowa & Warszawa (Polska), (przygotowanie do filmowania )
2) niezależnych badań i kręcenia materiału w okresie letnim (produkcja filmowa)
3) 18.08.-24.08.2014 Nelijärve & Tallinn (Estonia) (post-produkcja)
Kto może uczestniczyć?
Osoby w różnym wieku (18 + bez ograniczeń), które są zainteresowane tematem podejmowania działań w obliczu naruszania praw człowieka w różnych politycznych systemach: narodowego socjalizmu, komunizmu, socjalizmu, w przeszłości oraz współcześnie oraz wszyscy zainteresowani filmem. Wymagane jest uczestnictwo we wszystkich etapach projektu, znajomość języka angielskiego, który będzie językiem projektu oraz dostęp do cyfrowej kamery, która umożliwi nakręcenie krótkiego filmu.
O projekcie:
Podczas projektu ‘Activists against Xenocide’ 35 osób w różnym wieku z Polski, Niemiec, Łotwy, Węgier i Estonii spotka się, aby wymienić się różnymi perspektywami podejmowania oporu wobec opresji i działań w obronie praw człowieka. Projekt ma na celu zbadanie i porównanie tych perspektyw za pomocą filmu, dlatego też będą omawiane historie działań grup i jednostek, historie rodzinne, co pozwoli ukazać perspektywę bohatera, świadka, ocalonego czy sprawcy. W rezultacie w ramach projektu 6 zespołów złożonych z uczestników z różnych krajów, pod opieką trenerów edukacji filmowej przygotuje krótki film.
“Xenocide” jest to nowe dość szerokie pojęcie, które zawiera w sobie terminy: zbrodni przeciw ludzkości i ludobójstwa, działań związanych z łamaniem praw człowieka. Termin “Activists (aktywiści)” odnosi się do ludzi, którzy przyczynili się do ocalenia innych i podejmowali działania przeciw opresyjnym reżimom. Długość filmu to ok. 30 min.
Podczas tygodniowego seminarium w Polsce (marzec/kwiecień), tygodniowego seminarium w Estonii (sierpień) oraz 4 miesięcy pomiędzy spotkaniami, uczestnicy nabędą podstawowe umiejętności filmowe, które pozwolą im nakręcić krótkie filmy. Równolegle będą również podejmować dyskusje na temat praw człowieka, represji, odwagi cywilnej oraz zastanawiać się jak zapobiegać łamaniom praw człowieka i co robić w sytuacji łamania tych praw.
Zgłoszenia:
Osoby zainteresowane udziałem prosimy o kontakt pod adresem email jgmitrzuk@1944.pl > Pod ten adres prosimy o przesyłanie wyłącznie zgłoszeń zainteresowanych z Polski.
Termin nadsyłania zgłoszeń 15.02.2014 – prośba o wcześniejszy kontakt w celu pobrania formularza zgłoszeniowego.