Nowa wystawa czasowa to makieta Warszawy z zaznaczonymi głównymi arteriami i wyróżnionymi najważniejszymi miejscami i budynkami. Do prezentacji danych historycznych wykorzystaliśmy technikę mapowania – wyświetlania animacji z rzutnika na makietę miasta.
Podstawą do stworzenia interaktywnej mapy było 15 przełomowych dla Powstania momentów – od pierwszych godzin walk, przez najważniejsze starcia, po kapitulację. Zaprezentowano dynamizm walk ulicznych – zmiany pozycji polskich oddziałów, kierunki ataku Niemców, pozycje Armii Czerwonej i desanty 1 Armii Wojska Polskiego.
Na mapie można zobaczyć miejsca największych niemieckich zbrodni, lokalizacje alianckich zrzutów, trasy kanałowe, którymi ewakuowali się Powstańcy. Zaznaczono tu również powstańcze reduty i bastiony niemieckiego oporu, a także niemiecki pociąg pancerny ostrzeliwujący polskie pozycje.
Biało-czerwone flagi wskazują miejsca stacjonowania Komendy Głównej AK oraz dowództwa Powstania. Wyróżniono też obiekty, które przeszły do historii walk. Jednym z nich jest elektrownia tramwajowa. Dziś stanowi siedzibę Muzeum Powstania Warszawskiego – miejsca, w którym żyje pamięć o jednej z najważniejszych bitew w polskiej historii.
Wszystkie treści historyczne zostały opracowane przez Dział Historyczny MPW.
Autorami koncepcji ekspozycji, interaktywnej mapy, a także scenografii i oprawy graficznej jest firma Superskrypt / Podpunkt, sepcjalizująca się w projektowaniu multimediów do wystaw. Muzykę skomponował Maciej Dobrowolski.
fot. D. Gralak/MPW