Fotografia z Powstania Warszawskiego. Śródnieście Południowe, ul. Śniadeckich. Widok na posesję przy ul. Śniadeckich 14 z bocznej oficyny w podwórzu budynku przy ul. Lwowskiej 10. W tle widoczny budynek przy ul. Śniadeckich 17, gdzie na początku września ulokowano ewakuowany z ul. Senatorskiej Szpital Maltański.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/8735Data wykonania: wrzesień 1944Autor zdjęcia: Zygmunt Sowiński „Ostoja”Źródło: MPW
Fotografia z Powstania Warszawskiego. Śródmieście Południowe, ul. Sniadeckich. Groby powstańców na terenie szpitala polowego (ewakuowany z ul. Senatorskiej Szpital Maltański) przy ul. Śniadeckich 17.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/8736Data wykonania: wrzesień 1944Autor zdjęcia: Zygmunt Sowiński „Ostoja”Źródło: MPW
Fotografia z Powstania Warszawskiego. Śródmieście Połódniowe, ul. Śniadeckich. Zrzuty alianckie (małe punkciki widoczne na niebie to spadochrony z zasobnikami). Zdjęcie zrobione z terenu szpitala polowego (ewakuowany z ul. Senatorskiej Szpital Maltański) przy ul. Śniadeckich 17.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/8738Data wykonania: wrzesień 1944Autor zdjęcia: Zygmunt Sowiński „Ostoja”Źródło: MPW
Fotografia z Powstania Warszawskiego. Śródmieście Południowe, ul. Śniadeckich. Okna budynków na przeciwko domu pod nr 17 zabezpieczone workami z piaskiem (wykorzystywane przez żołnierzy batalionu "Chrobry I" jako otwory strzelnicze).
Nr inwentarzowy: MPW-IN/8748Data wykonania: wrzesień 1944Autor zdjęcia: Zygmunt Sowiński „Ostoja”Źródło: MPW
Fotografia z Powstania Warszawskiego. Śródmieście Południowe, ul. Śniadeckich. Ranni żołnierze batalionu "Chrobry I" w szpitalu polowym przy ul. Śniadeckich 17 (ewakuowany z ul. Senatorskiej Szpital Maltański). Drugi od lewej ppor. "Marek", trzeci - pchor. Stanisław Ptaszyński "Skała", pierwsza z prawej - łączniczka Krystyna Zapaśnik "Krystyna".
Nr inwentarzowy: MPW-IN/8739Data wykonania: wrzesień 1944Autor zdjęcia: Zygmunt Sowiński „Ostoja”Źródło: MPW
Fotografia z Powstania Warszawskiego. Śródmieście Południowe, ul. Śniadeckich. Ranni żołnierze batalionu "Chrobry I" na terenie szpitala ul. Śniadeckich 17 (ewakuowany z ul. Senatorskiej Szpital Maltański). Od lewej siedzą: ppor. "Marek", pchor. Stanisław Ptaszyński "Skała", łączniczka Krystyna Zapaśnik "Krystyna", por. "Edward", pchor. "G...
Fotografia z Powstania Warszawskiego. Śródmieście Południowe, ul. Śniadeckich. Ranni żołnierze batalionu "Chrobry I" na terenie szpitala ul. Śniadeckich 17 (ewakuowany z ul. Senatorskiej Szpital Maltański). Od lewej siedzą: ppor. "Marek", pchor. Stanisław Ptaszyński "Skała", łączniczka Krystyna Zapaśnik "Krystyna", por. "Edward", pchor. "Gryf". Stoją st. strz. Władysław Wiśniewski "Kawka" i ks. mjr Jabłonowski.
Czytaj więcej
Nr inwentarzowy: MPW-IN/8740Data wykonania: wrzesień 1944Autor zdjęcia: Zygmunt Sowiński „Ostoja”Źródło: MPW
Fotografia z Powstania Warszawskiego. Śródmieście Południowe, ul. Śniadeckich. Ranni żołnierze batalionu "Chrobry I" na terenie szpitala ul. Śniadeckich 17 (ewakuowany z ul. Senatorskiej Szpital Maltański). Od lewej siedzą: łączniczka Krystyna Zapaśnik "Krystyna, NN, ppor. Zygmunt Sowiński "Ostoja", ppor. Tadeusz Kajetański "Edward Czarnocki" i strz. Aleksand...
Fotografia z Powstania Warszawskiego. Śródmieście Południowe, ul. Śniadeckich. Ranni żołnierze batalionu "Chrobry I" na terenie szpitala ul. Śniadeckich 17 (ewakuowany z ul. Senatorskiej Szpital Maltański). Od lewej siedzą: łączniczka Krystyna Zapaśnik "Krystyna, NN, ppor. Zygmunt Sowiński "Ostoja", ppor. Tadeusz Kajetański "Edward Czarnocki" i strz. Aleksander Henryk Makowski "Gryf".
Czytaj więcej
Nr inwentarzowy: MPW-IN/8741Data wykonania: wrzesień 1944Autor zdjęcia: Zygmunt Sowiński „Ostoja”Źródło: MPW
Fotografia z Powstania Warszawskiego. Śródmieście Południowe, ul. Śniadeckich. Ranni żołnierze batalionu "Chrobry I" w szpitalu na ul. Śniadeckich 17 (ewakuowany z ul. Senatorskiej Szpital Maltański). Od lewej: pchor. Stanisław Ptaszyński "Skała", strz. Władysław Wiśniewski"Kawka", łączniczka dowódcy 1. plutonu I Kompanii Szturmowej - Krystyna Zapaśnik "Krys...
Fotografia z Powstania Warszawskiego. Śródmieście Południowe, ul. Śniadeckich. Ranni żołnierze batalionu "Chrobry I" w szpitalu na ul. Śniadeckich 17 (ewakuowany z ul. Senatorskiej Szpital Maltański). Od lewej: pchor. Stanisław Ptaszyński "Skała", strz. Władysław Wiśniewski"Kawka", łączniczka dowódcy 1. plutonu I Kompanii Szturmowej - Krystyna Zapaśnik "Krystyna".
Czytaj więcej
Nr inwentarzowy: MPW-IN/8742Data wykonania: wrzesień 1944Autor zdjęcia: Zygmunt Sowiński „Ostoja”Źródło: MPW
Fotografia z Powstania Warszawskiego. Śródmieście Południowe, ul. Śniadeckich. Ranni żołnierze batalionu "Chrobry I" w szpitalu na ul. Śniadeckich 17 (ewakuowany z ul. Senatorskiej Szpital Maltański). Łączniczka Krystyna Zapaśnik "Krystyna" i ppor. Eugeniusz Glass-Brudziński "Marek" - zastępca dowódcy I Kompanii Szturmowej.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/8746Data wykonania: wrzesień 1944Autor zdjęcia: Zygmunt Sowiński „Ostoja”Źródło: MPW
Fotografia z Powstania Warszaskiego. Śródnieście Południowe, ul. Śniadeckich. Barykada na ul. Śniadeckich na wysokości okna budynku nr 17, gdzie mieścił się szpital polowy. W tle widok na Pole Mokotowskie poprzez ul. 6 Sierpnia.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/8749Data wykonania: sierpień 1944Autor zdjęcia: Zygmunt Sowiński „Ostoja”Źródło: MPW
Fotografia z Powstania Warszawskiego. Śródmieście Południowe, ul. Śniadeckich. Jeden z żołnierzy batalionu "Chrobry I" przebiegający na parzystą stronę ul. Sniadeckich pod osłoną barykady. Zdjęcie zrobione z domu nr 17, gdzie ulokowano ewakuowany z ul. Senatorskiej Szpital Maltański.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/8750Data wykonania: wrzesień 1944Autor zdjęcia: Zygmunt Sowiński „Ostoja”Źródło: MPW
Fotografia z Powstania Warszawskiego. Śródmieście Południowe, ul. Śniadeckich. Msza św. w budynku nr 17, w którym ulokowano ewakuowany z ul. Senatorskiej Szpital Maltański.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/8751Data wykonania: wrzesień 1944Autor zdjęcia: Zygmunt Sowiński „Ostoja”Źródło: MPW
Wachm. pchor. Zygmunt Sowiński „Ostoja” urodził się 13 stycznia 1912 r. w Warszawie. Od września 1923 r. należał do harcerstwa. Przed wojną zdobył średnie wykształcenie handlowe i odbył szkolenie wojskowe. W 1939 r. walczył w obronie Kowla. 15 stycznia 1940 r. dołączył do konspiracyjnego Związku Walki Zbrojnej, przekształconego później w Armię Krajową. W 1943 r. ukończył podziemną Szkołę Podchorążych Piechoty. Działał w konspiracyjnej grupie wywiadowczej „Kameleon”. Podczas Powstania Warszawskiego walczył w Batalionie „Chrobry I”, początkowo na Woli, potem na Starym Mieście. Był dowódcą, a następnie zastępcą dowódcy plutonu w 1. kompanii. Brał udział w walkach o Pasaż Simonsa, Ogród Krasińskich i pałac Mostowskich, gdzie 12 sierpnia został ranny. Po przejściu kanałami do Śródmieścia trafił do powstańczego szpitala przy ulicy Konopczyńskiego, później przy Śniadeckich. 25 września powrócił do oddziału i do upadku Powstania sprawował funkcję oficera gospodarczego. Po kapitulacji wyszedł z miasta z jego mieszkańcami. Przez pewien czas przebywał w okolicach Krakowa. Po powrocie do Warszawy zaangażował się w akcję ekshumacyjną w ruinach Pasażu Simonsa. Organizował pochówki na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, zbierał pieniądze na opiekę nad grobami. Jego działalność zwróciła uwagę sił bezpieczeństwa. W styczniu 1949 r. został aresztowany, a następnie osądzony na podstawie fałszywych zeznań świadków i skazany na osiem lat więzienia za rzekomą działalność mającą na celu „obalenie ustroju Polski Ludowej”. Wyrok skrócono o trzy lata na mocy amnestii. Po odzyskaniu wolności Sowiński pracował w instytucjach związanych z przemysłem drobnym. W latach 60. i 70. był wielokrotnie odznaczony, m.in. Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 22 czerwca 1978 r. w Warszawie.
Powstańcze fotografie Zygmunta Sowińskiego „Ostoi” stanowią amatorską kronikę szlaku bojowego Batalionu „Chrobry I”. Pokazują żołnierzy podczas szkoleń, odpoczynku oraz ze zdobycznym działkiem przeciwpancernym, a także miejsca, w których walczyli: Ogród Krasińskich, Arsenał, Pasaż Simonsa. W szpitalach powstańczych Śródmieścia ranny Sowiński fotografował innych pacjentów i personel, a po powrocie do oddziału uwieczniał na zdjęciach ulice, barykady i zniszczone budynki. Zbiór fotografii z okresu powojennego zawiera dokumentację zburzonych obiektów, głównie staromiejskich kościołów. Szczególnie wartościowy jest cykl zdjęć, przedstawiających ruiny kościoła pw. Świętej Rodziny przy ul. ks. Siemca 7/9, który po wojnie nie został obudowany. Osobną grupę tworzy dokumentacja akcji ekshumacyjnej na terenie Pasażu Simonsa, którą Zygmunt Sowiński kierował w 1947 roku.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie