Fotografia z okresu okupacji niemieckiej. Mężczyzna stojący na szczycie muru zniszczonego budynku u zbiegu ul. Okólnik i Ordynackiej. Ujęcie w kierunku wschodnim. Po prawej konserwatorium muzyczne u zbiegu Ordynackiej i Okólnik 1. Po lewej budynki w północnej pierzei Ordynackiej. Pierwszy od lewej dom miłosierdzia i kaplica sióstr ze zgromadzenia św. Wincentego a Pulo (szarytek).
Nr inwentarzowy: MPW-IN/2595Data wykonania: 1940-44Autor zdjęcia: Władysław Martyka „Biskup”Źródło: MPW
Fotografia z okresu okupacji niemieckiej w Warszawie. Powiśle. Mężczyzna siedzący na szczycie muru zniszczonego budynku u zbiegu ul. Okólnik i Ordynackiej. Ujęcie w kierunku zachodnim. Na drugim planie po prawej dach budynku przy Ordynackiej 10, za nim ruiny kamienicy Ordynacka 12. W tle, na wprost, gmach Prudentialu, na prawo od niego zwieńczenie PAST-y.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/2596Data wykonania: 1940-44Autor zdjęcia: Władysław Martyka „Biskup”Źródło: MPW
Fotografia z okresu okupacji niemieckiej w Warszawie. Powiśle. Panorama Śródmieścia ze szczytu budynku u zbiegu ul. Okólnik i Ordynackiej, ujęcie w kierunku zachodnim. W głębi szczyty budynków, od lewej: Prudentialu u zbiegu Świętokrzyskiej i placu Napoleona, PAST-y przy Zielnej
Nr inwentarzowy: MPW-IN/2597Data wykonania: 1940-44Autor zdjęcia: Władysław Martyka „Biskup”Źródło: MPW
Fotografia z okresu okupacji niemieckiej w Warszawie. Wola. Widok ul. Leszno w kierunku południowo-zachodnim z dachu kamienicy w pobliżu wylotu Orlej. Po prawej kamienice w parzystej pierzei Leszna: nr 26, 28, wylot Karmelickiej, kamienica nr 30, kościół pw. Narodzenia NMP oraz dalsza zabudowa w stronę Żelaznej. Na osi ulicy tramwaj skręcający w Karmelicką.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/2598Data wykonania: 1940-44Autor zdjęcia: Władysław Martyka „Biskup”Źródło: MPW
Fotografia z okresu okupacji niemieckiej w Warszawie. Wola. Mężczyzna w ubraniu kominiarza na dachu domu przy ul. Leszno w pobliżu wylotu Orlej. W tle północna pierzeja Leszna. Od lewej kamienice nr: 14 i 12 (niskie; widoczne dachy), 10, 8, 6 , 4 i 2 u zbiegu z ul. Przejazd.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/2599Data wykonania: 1940-44Autor zdjęcia: Władysław Martyka „Biskup”Źródło: MPW
Fotografia z okresu okupacji niemieckiej w Warszawie. Mężczyzna w ubiorze kominiarza na szczycie budynku przy ul. Leszno 13. Ujęcie w kierunku zachodnim. W dole kadru dachy budynków w rejonie Leszna. Po lewej wieża kościoła p.w. Narodzenia NMP przy Leszno 32.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/2602Data wykonania: 1940-44Autor zdjęcia: Władysław Martyka „Biskup”Źródło: MPW
Fotografia z okresu okupacji niemieckiej. Wola. Władysław Martyka na dachu kamienicy przy ul. Leszno 13. Ujęcie w kierunku północnym. W tle wieża kościoła ewangelicko-reformowanego, obok oficyna kamienicy nr 14.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/2603Data wykonania: 1940-44Autor zdjęcia: Władysław Martyka „Biskup”Źródło: MPW
Fotografia z okresu okupacji niemieckiej. Wola. Widok na wieżę kościoła ewangelicko-reformowanego z dachu kamienicy przy ul. Leszno 13 w kierunku północnym. Na dalszym planie po lewej pałac Działyńskich przy ul. Mylnej
Nr inwentarzowy: MPW-IN/2604Data wykonania: 1940-44Autor zdjęcia: Władysław Martyka „Biskup”Źródło: MPW
Fotografia z okresu okupacji niemieckiej w Warszawie. Kominiarz na dachu kamienicy przy ul. Leszno 13. Ujęcie w kierunku południowym. W tle po lewej wieże kościoła pw. Wszystkich Świętych na pl. Grzybowskim
Nr inwentarzowy: MPW-IN/2605Data wykonania: 1940-44Autor zdjęcia: Władysław Martyka „Biskup”Źródło: MPW
Warszawa, okres okupacji niemieckiej. Wola. Panorama getta w rejonie Nowolipia i Nowolipek. Ujęcie z wieży kościoła ewangelicko-reformowanego przy ul. Leszno w kierunku północno-zachodnim. Na wprost wieża i sygnaturka kościoła św. Augustyna przy Nowolipkach.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/2606Data wykonania: 1940-44Autor zdjęcia: Władysław Martyka „Biskup”Źródło: MPW
Fotografia z okresu okupacji niemieckiej w Warszawie. Wola. Widok z kamienicy w rejonie ul. Mylnej i Nowolipie w kierunku południowym. Na wprost wieża kościoła ewangelicko-reformowanego, po prawej wysoka kamienica przy Leszno 13. Na pierwszym planie szczyt pałacu Działyńskich przy Mylnej 13.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/2607Data wykonania: 1940-44Autor zdjęcia: Władysław Martyka „Biskup”Źródło: MPW
Fotografia z okresu okupacji niemieckiej w Warszawie. Wola. Stragan z owocami przed kamienicą przy ul. Wolskiej 5. Ujęcie w kierunku wschodnim. Na wprost, w w tle widoczna południowa rogatka wolska
Nr inwentarzowy: MPW-IN/2612Data wykonania: 1940-44Autor zdjęcia: Władysław Martyka „Biskup”Źródło: MPW
Władysław Martyka „Biskup” urodził się. 27 czerwca 1914 r. W konspiracji działał od marca 1940 r., w III Obwodzie Wola Okręgu Warszawa Armii Krajowej. W Powstaniu dołączył do III Zgrupowania „Konrad” na Powiślu. Zginął pierwszego dnia walk w pobliżu budynku Ubezpieczalni Społecznej przy ulicy Smulikowskiego.
Prezentowany zbiór zdjęć Władysława Martyki obejmuje około 400 negatywów, pokazujących Warszawę w okresie okupacji. Martyka fotografował swoich przyjaciół i rodzinę w parkach, na skwerach i ulicach Warszawy, tworząc portret okupowanego miasta. Piętno wojny, widoczne w postaci zniszczeń z walk we wrześniu 1939 r. i obecności wojsk niemieckich, łagodzone jest pozorami normalnego życia.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie