Fotografia z okresu okupacji niemieckiej w Warszawie. Śródmieście Północne. Żołnierze niemieccy i tłum cywilów przed pałacem Saskim podczas uroczystości przemianowania placu Piłsudskiego na Adolf Hitler Platz. W głębi parawan z godłem III Rzeszy, zasłaniający pomnik ks. Józefa Poniatowskiego.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/2503Data wykonania: 1 września 1940Autor zdjęcia: Władysław Martyka „Biskup”Źródło: MPW
Fotografia z okresu okupacji niemieckiej w Warszawie. Śródmieście Południowe. Młoda kobieta w parku Ujazdowskim. W tle kamienice w Alejach Ujazdowskich, od lewej: Szelechowa w Al. Ujazdowskich 15 róg al. Róż 2, Kołobrzega-Kolberga w Al. Ujazdowskich 17, Spokornego w Al. Ujazdowskich 19 róg ul. Chopina 1.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/2508Data wykonania: 1940-1943Autor zdjęcia: Władysław Martyka „Biskup”Źródło: MPW
Fotografia z okresu okupacji niemieckiej. Śródmieście Południowe. Grupa mężczyzn w alejce parku Ujazdowskiego. Pierwszy z lewej Władysław Martyka. W tle domy w Al. Ujazdowskich, od lewej: Szelechowa nr 15 u zbiegu z al. Róż i Kołobrzega-Kolberga nr 19 u zbiegu z ul. Chopina 17
Nr inwentarzowy: MPW-IN/2509Data wykonania: 1940-43Autor zdjęcia: Władysław Martyka „Biskup”Źródło: MPW
Fotografia z okresu okupacji niemieckiej w Warszawie. Śródmieście Południowe. Mężczyzna i kobieta na mostku w parku Ujazdowskim.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/2514Data wykonania: 1940-43Autor zdjęcia: Władysław Martyka „Biskup”Źródło: MPW
Fotografia z okresu okupacji niemieckiej w Warszawie. Śródmieście Południowe. Spacerowicze na ławkach w parku Ujazdowskim. W tle od lewej: pałac Lesserów - Al. Ujazdowskie 16 ul. róg Piusa XI 10, dalej za drzewami budynki przy Piusa XI 8 i 6.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/2515Data wykonania: 1940-43Autor zdjęcia: Władysław Martyka „Biskup”Źródło: MPW
Fotografia z okresu okupacji niemieckiej w Warszawie. Śródmieście Południowe. Dwóch mężczyzn w parku Ujazdowskim. Pierwszy z lewej Władysław Martyka. W tle po lewej kamienica Spokornego w Al. Ujazdowskich 19 róg ul. Chopina 1.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/2516Data wykonania: 1940-43Autor zdjęcia: Władysław Martyka „Biskup”Źródło: MPW
Fotografia z okresu okupacji niemieckiej w Warszawie. Śródmieście Południowe. Dwóch mężczyzn na ławce w parku Ujazdowskim. Pierwszy z prawej Władysław Martyka. W tle widoczny fragment willi przy ul. Piusa XI 6.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/2517Data wykonania: 1940-43Autor zdjęcia: Władysław Martyka „Biskup”Źródło: MPW
Fotografia z okresu okupacji niemieckiej w Warszawie. Śródmieście Południowe. Dwóch mężczyzn w parku Ujazdowskim przy rzeźbie Edwarda Wittiga "Ewa".
Nr inwentarzowy: MPW-IN/2518Data wykonania: 1940-43Autor zdjęcia: Władysław Martyka „Biskup”Źródło: null
Fotografia z okresu okupacji niemieckiej w Warszawie. Śródmieście Południowe. Troje ludzi we wraku samochodu w okolicach Królikarni (?).
Nr inwentarzowy: MPW-IN/2519Data wykonania: 1940-43Autor zdjęcia: Władysław Martyka „Biskup”Źródło: MPW
Fotografia z okresu okupacji niemieckiej w Warszawie. Wilanów. Troje ludzi przy kamiennej balustradzie w parku przy pałacu króla Jana III
Nr inwentarzowy: MPW-IN/2521Data wykonania: 1940-43Autor zdjęcia: Władysław Martyka „Biskup”Źródło: MPW
Fotografia z okresu okupacji niemieckiej w Warszawie. Śródmieście Południowe. Grupa ludzi na cmentarzu polowym przed pałacykiem Zofii Potockiej przy ulicy Puławskiej 107A
Nr inwentarzowy: MPW-IN/2520Data wykonania: 1940-44Autor zdjęcia: Władysław Martyka „Biskup”Źródło: MPW
Fotografia z okresu okupacji niemieckiej w Warszawie. Wilanów. Dwoje ludzi przy kamiennej balustradzie w parku przy pałacu króla Jana III
Nr inwentarzowy: MPW-IN/2522Data wykonania: 1940-43Autor zdjęcia: Władysław Martyka „Biskup”Źródło: MPW
Władysław Martyka „Biskup” urodził się. 27 czerwca 1914 r. W konspiracji działał od marca 1940 r., w III Obwodzie Wola Okręgu Warszawa Armii Krajowej. W Powstaniu dołączył do III Zgrupowania „Konrad” na Powiślu. Zginął pierwszego dnia walk w pobliżu budynku Ubezpieczalni Społecznej przy ulicy Smulikowskiego.
Prezentowany zbiór zdjęć Władysława Martyki obejmuje około 400 negatywów, pokazujących Warszawę w okresie okupacji. Martyka fotografował swoich przyjaciół i rodzinę w parkach, na skwerach i ulicach Warszawy, tworząc portret okupowanego miasta. Piętno wojny, widoczne w postaci zniszczeń z walk we wrześniu 1939 r. i obecności wojsk niemieckich, łagodzone jest pozorami normalnego życia.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie