Fotografia powojenna. Katedra św. Jana przy ul. Świętojańskiej w trakcie odbudowy widziana z gruzów kościoła pw Najświętszej Marii Panny Łaskawej przy ul. Świętojańskiej 10. Widoczna nowa ściana wzdłuż ul. Dziekania, drewniane rusztowanie w prezbiterium, sterty cegieł, wóz konny.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/12562Data wykonania: 1947Autor zdjęcia: Tadeusz Bukowski „Bończa”Źródło: MPW
Fotografia powojenna. Katedra św. Jana przy ul. Świętojańskiej w trakcie odbudowy widziana z gruzów fasady.
Widoczne drewniane rusztowanie w prezbiterium, sterty cegieł, wozy konne, wejście do kaplicy Cudownego Pana Jezusa (Baryczków).
Nr inwentarzowy: MPW-IN/12563Data wykonania: 1947 lub 1948 (?)Autor zdjęcia: Tadeusz Bukowski „Bończa”Źródło: MPW
Fotografia powojenna. Ruiny katedry św. Jana przy ul. Świętojańskiej. Przy gruzach wysadzonej elewacji pracujący mężczyźni z łopatami i kilofami.
Widoczna zachowana ściana katedry wzdłuż ul. Dziekania, ruiny dzwonnicy i kamienic przy Świętojańskiej 6, nr 4 i nr 2 (Mansjonaria - róg pl. Zamkowego).
Zdjęcie wykonane zimą.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/12564Data wykonania: 1947Autor zdjęcia: Tadeusz Bukowski „Bończa”Źródło: MPW
Fotografia powojenna. Prace remontowe przy kamienicach po stronie Dekerta Rynku Starego Miasta. Widok z wylotu ul. Świętojańskiej - po prawej fragment kamienicy "pod Lwem" (Rynek Starego Miasta 13), po lewej ruiny kamienicy Rynek Starego Miasta 15 (róg Zapiecek).
Widoczne kamienice nr 38, nr 36 ("pod Murzynkiem"), nr 34, nr 32 (Baryczkowska - z zamurowanymi oknami i drewnianym wejściem na pier...
Fotografia powojenna. Prace remontowe przy kamienicach po stronie Dekerta Rynku Starego Miasta. Widok z wylotu ul. Świętojańskiej - po prawej fragment kamienicy "pod Lwem" (Rynek Starego Miasta 13), po lewej ruiny kamienicy Rynek Starego Miasta 15 (róg Zapiecek).
Widoczne kamienice nr 38, nr 36 ("pod Murzynkiem"), nr 34, nr 32 (Baryczkowska - z zamurowanymi oknami i drewnianym wejściem na pierwsze piętro), nr 30 i nr 28 (obie z zamurowanymi oknami).
Czytaj więcej
Nr inwentarzowy: MPW-IN/12565Data wykonania: 1947Autor zdjęcia: Tadeusz Bukowski „Bończa”Źródło: MPW
Fotografia powojenna. Ruiny kamienicy przy Rynku Starego Miasta 20 z zachowanym portalem zwieńczonym herbem z jelenimi rogami.
Zdjęcie wykonane zimą.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/12567Data wykonania: 1947Autor zdjęcia: Tadeusz Bukowski „Bończa”Źródło: MPW
Fotografia powojenna. Ubłocony damski pantofel leżący w błocie na Rynku Starego Miasta.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/12568Data wykonania: 1947Autor zdjęcia: Tadeusz Bukowski „Bończa”Źródło: MPW
Fotografia powojenna. Rynek Starego Miasta i ul. Jezuicka, na placu trzy wozy konne.
Od lewej: ruiny kamienicy przy Jezuickiej 8 róg Celna, Jezuickiej 6 i Jezuickiej 4, gruz po kamienicy przy Jezuickiej 1-3, parter kamienicy Rynek Starego Miasta 1, odbudowywane kamienice przy Rynku Starego Miasta 3 i nr 5, gruzy po kamienicy Rynek Starego Miasta 7.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/12569Data wykonania: 1947Autor zdjęcia: Tadeusz Bukowski „Bończa”Źródło: MPW
Fotografia powojenna. Wozy konne załadowane gruzem na Rynku Starego Miasta. W tle ruiny kamienic po stronie Kołłątaja.
Od lewej: Rynek Starego Miasta 21 (z gotyckim portalem i trzema zachowanymi osiami), parter kamienicy Rynek Starego Miasta 23, gruzy kamienic Rynek Starego Miasta 25 i nr 27.
Zdjęcie wykonane zimą.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/12570Data wykonania: 1947Autor zdjęcia: Tadeusz Bukowski „Bończa”Źródło: MPW
Fotografia powojenna. Ruiny i gruzy kamienic przy Szerokim Dunaju.
Po lewej ruiny kamieniczki Szeroki Dunaj 5, oraz fragmenty kamienic przy Szerokim Dunaju 9 i nr 11. Na wprost zrekonstruowany przed wojną fragment murów miejskich, ruiny kamieniczki Szeroki Dunaj 13, powyżej odbudowany dach na kościele św. Ducha przy ul. Nowomiejskiej.
Po prawej ruiny kamienic przy Szerokim Dunaju 2, nr 4, nr ...
Fotografia powojenna. Ruiny i gruzy kamienic przy Szerokim Dunaju.
Po lewej ruiny kamieniczki Szeroki Dunaj 5, oraz fragmenty kamienic przy Szerokim Dunaju 9 i nr 11. Na wprost zrekonstruowany przed wojną fragment murów miejskich, ruiny kamieniczki Szeroki Dunaj 13, powyżej odbudowany dach na kościele św. Ducha przy ul. Nowomiejskiej.
Po prawej ruiny kamienic przy Szerokim Dunaju 2, nr 4, nr 6, nr 8, nr 10 i nr 12.
Zdjęcie wykonane zimą.
Czytaj więcej
Nr inwentarzowy: MPW-IN/12571Data wykonania: 1947Autor zdjęcia: Tadeusz Bukowski „Bończa”Źródło: MPW
Fotografia powojenna. ul. Szeroki Dunaj. Dwa pociski, prawdopodobnie: z tyłu 30 cm Wurfkorper 42 Spreng oraz z przodu 32 cm Wurfkorper Flamm.
Zdjęcie wykonane prawdopodobnie pomiędzy kamieniczką Szeroki Dunaj 11 a zrekonstruowanym fragmentem murów miejskich.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/12572Data wykonania: 1947Autor zdjęcia: Tadeusz Bukowski „Bończa”Źródło: MPW
Fotografia powojenna. Ruiny kamienic przy ul. Szeroki Dunaj 2 i Wąski Dunaj 3 widziane z ul. Szeroki Dunaj.
Na pierwszym planie przysypane śniegiem gruzy kamienic po nieparzystej stronie ul. Szeroki Dunaj.
Zdjęcie wykonane zimą.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/12573Data wykonania: 1947Autor zdjęcia: Tadeusz Bukowski „Bończa”Źródło: MPW
Fotografia powojenna. Nieistniejący obecnie zegar słoneczny obliczony przez Tadeusza Przypkowskiego i wykonany przez J. Zachwatowicza w 1938 na ścianie bocznej kamieniczki przy Szerokim Dunaju 13. Przy tarczy łacińska sentencja "Tempus fugit, Aeternitas manet" oraz uszkodzony rok powstania na wskazówce [1]938.
Po prawej ruiny jednej z kamieniczek po parzystej stronie Szerokiego Dunaju.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/12574Data wykonania: 1947Autor zdjęcia: Tadeusz Bukowski „Bończa”Źródło: MPW
Tadeusz Bukowski urodził się 22 kwietnia 1909 r. w Warszawie. W wieku 19 lat rozpoczął pracę jako nauczyciel, jednak od początku jego największą pasją była fotografia. Prowadził szkolne kółka fotograficzne, a jego działalność w ruchu harcerskim również była związana z tą dziedziną. W 1927 r. został członkiem Polskiego Towarzystwa Fotograficznego. W 1939 r. ożenił się Haliną Glińską. W okresie okupacji był zaangażowany w działalność konspiracyjną – sporządzał dokumentację fotograficzną nie tylko zniszczeń i okupacyjnych realiów, ale też ruchów wojsk niemieckich. W powstaniu warszawskim należał do Batalionu „Wigry” i jako fotoreporter z równą pieczołowitością dokumentował walkę, co powstańczą codzienność. 12 września dostał się do niewoli i opuścił miasto z ludnością cywilną. Po wojnie Bukowscy mieszkali na Mokotowie; 1946 r. Halina zmarła. Owdowiały Bukowski od 1948 r. pracował jako fotoreporter, a następnie na stanowisku kierownika Działu Fotografii w Instytucie Wydawniczym „Nasza Księgarnia”. Był szczegółowo prześwietlany przez władze komunistyczne. W 1958 r. otrzymał tytuł artysty prestiżowej Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej. Pierwszą indywidualną wystawę, prezentującą zdjęcia z Powstania, udało mu się zorganizować dopiero w 1979 r. Zmarł rok później w Warszawie. 18 stycznia 1981 r., już po śmierci artysty, otwarto w galerii Kordegarda przygotowaną według jego koncepcji wystawę Warszawa trzydziestych lat.
Świadectwo doskonałego warsztatu i fotoreporterskiej wrażliwości, ale też głębokiej miłości do miasta, w którym się wychował, walczył i do którego powrócił po wojnie. Na zdjęciach z okresu międzywojnia widać stolicę tętniącą życiem i dumną. Są na nich zarówno podniosłe wydarzenia, jak i codzienne życie miasta. Ten rozdział kończy niepokojący akcent: kopanie rowów przeciwlotniczych – zapowiedź nowej epoki w dziejach miasta. Potem przychodzą zdjęcia okupacyjne: od pierwszych zniszczeń aż po pospieszne opuszczanie miasta przez Niemców pod koniec lipca 1944 r. Następne są fotografie powstańcze, przy czym Bukowski z taką samą pieczołowitością zapisywał sceny przygotowania do walki i Powstańców w akcji, co codzienność walczącej Warszawy. Ostatni rozdział to zdjęcia powojenne – zapis zniszczeń, ale też miasta, w którym wola życia wygrała z wojenną traumą.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie