Fotografia z Powstania Warszawskiego. Śródmieście Południowe. Skrzyżowanie ulic Wspólnej i Poznańskiej z barykadą u wylotu Wspólnej. Po prawej, w perspektywie ul. Wspólnej, widoczna wieża ciśnień na terenie Stacji Filtrów.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/1211Data wykonania: połowa sierpnia 1944Autor zdjęcia: Marian Grabski „Wyrwa“Źródło: MPW
Fotografia z Powstania Warszawskiego. Śródmieście Południowe. Skrzyżowanie ulic Wspólnej i Poznańskiej z barykadą z u wylotu Wspólnej. Po prawej, w perspektywie ul. Wspólnej, widoczna wieża ciśnień na terenie Stacji Filtrów.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/1212Data wykonania: połowa sierpnia 1944Autor zdjęcia: Marian Grabski „Wyrwa“Źródło: MPW
Fotografia z Powstania Warszawskiego. Śródmieście Południowe. Skrzyżowanie ulic Wspólnej i Poznańskiej z barykadą z u wylotu Wspólnej. Na pierwszym planie widoczne kamienice Wspólna 53 i 55, po prawej, w perspektywie ul. Wspólnej, widoczna wieża ciśnień na terenie Stacji Filtrów.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/1213Data wykonania: połowa sierpnia 1944Autor zdjęcia: Marian Grabski „Wyrwa“Źródło: MPW
Fotografia z Powstania Warszawskiego. Śródmieście Południowe. Zabezpieczone okna parteru kamienicy Wspólna 51.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/1214Data wykonania: połowa sierpnia 1944Autor zdjęcia: Marian Grabski „Wyrwa“Źródło: MPW
Fotografia z Powstania Warszawskiego. Śródmieście Południowe, ulica Wspólna. Górne kondygnacje kamienicy Wspólna 51.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/1215Data wykonania: połowa sierpnia 1944Autor zdjęcia: Marian Grabski „Wyrwa“Źródło: MPW
Fotografia z Powstania Warszawskiego. Śródmieście Południowe, ulica Wspólna. Umocnienia kamienicy Wspólna 49, widoczne zabarykadowane okna parteru oraz stanowisko ogniowe na balkonie.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/1216Data wykonania: połowa sierpnia 1944Autor zdjęcia: Marian Grabski „Wyrwa“Źródło: MPW
Fotografia z Powstania Warszawskiego. Śródmieście Południowe, ulica Wspólna. Umocnienia kamienicy Wspólna 49, widoczne zabarykadowane okna parteru oraz stanowisko ogniowe na balkonach i oknach pierwszego piętra.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/1217Data wykonania: połowa sierpnia 1944Autor zdjęcia: Marian Grabski „Wyrwa“Źródło: MPW
Fotografia z Powstania Warszawskiego. Śródmieście Południowe, ulica Wspólna. Barykada przejściowa przegradzająca ul. Wspólną na wysokości bramy kamienicy Wspólna 49. Widoczne umocnione stanowisko ogniowe przy bramie budynku.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/1218Data wykonania: połowa sierpnia 1944Autor zdjęcia: Marian Grabski „Wyrwa“Źródło: MPW
Fotografia z Powstania Warszawskiego. Śródmieście Południowe, ulica Wspólna. Zabezpieczone okna parteru kamienicy Wspólna 51.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/1219Data wykonania: połowa sierpnia 1944Autor zdjęcia: Marian Grabski „Wyrwa“Źródło: MPW
Fotografia z Powstania Warszawskiego. Śródmieście Południowe. Kamienica Marszałkowska 80 (zniszczona) i kamienica Marszałkowska 78 widziane z ul. Wspólnej. Pusty plac na pierwszym planie to parcele zniszczonych w czasie okupacji kamienic Wspólna 43, 45 i 47.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/1220Data wykonania: połowa sierpnia 1944Autor zdjęcia: Marian Grabski „Wyrwa“Źródło: MPW
Fotografia z Powstania Warszawskiego. Śródmieście Południowe, ulica Wspólna. Barykada przejściowa na ul. Wspólnej zbudowana na wysokości kamienicy Wspólna 49. Przy bramie widoczne umocnione stanowisko ogniowe.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/1221Data wykonania: połowa sierpnia 1944Autor zdjęcia: Marian Grabski „Wyrwa“Źródło: MPW
Fotografia z Powstania Warszawskiego. Śródmieście Południowe, ulica Skorupki. Fragment górnych pięter oficyny jednej z kamienic w rejonie ul. Ks. Skorupki.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/1222Data wykonania: wrzesień 1944Autor zdjęcia: Marian Grabski „Wyrwa“Źródło: MPW
Por. Marian Grabski „Wyrwa” urodził się 2 października 1897 r. w Łodzi. Przed wojną zdobył tytuł doktora prawa. Pracował jako adwokat. W Powstaniu Warszawskim był członkiem Korpusu Bezpieczeństwa Okręgu Warszawa Armii Krajowej. Walczył na Woli, Starym Mieście i w Śródmieściu. Po kapitulacji wyszedł z miasta z ludnością cywilną. Zmarł 9 stycznia 1965 r. w Warszawie.
Zbiór fotografii autorstwa Mariana Grabskiego obejmuje ponad 800 negatywów, wykonanych w Śródmieściu Północnym i Południowym. Oprócz dokumentacji zniszczeń, pokazują życie powstańców i cywili, aranżowane sceny walki, szpital i uroczystości w podwórzach domów. Do ciekawszych należą serie zdjęć ze szpitala polowego w Domu Towarowym Braci Jabłkowskich przy ulicy Brackiej oraz z ewakuacji ludności cywilnej, jeszcze przed zakończeniem Powstania. Grabski portretował współpracowników i znajomych, ale także dzieci, która pomagały powstańcom.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie